Lenkijoje privatūs TV kanalai išjungė parai transliacijas (0)

173
REUTERS
2021 m. vasario 11 d. 13:54
Trečiadienį daugybė lenkų nepamatė ar neišgirdo savo pamėgtų programų, transliuojamų kai kuriuose privačiuose televizijos ir radijo kanaluose.

Priežastis visai ne techninė - išjungti savo transliacijas nusprendė patys transliuotojai, tokiu būdu protestuodami prieš šalyje planuojamus įvesti naujus reklamos žiniasklaidoje mokesčius. Polsat ir TVN televizijos kanalai ir radijo stotis Radio Zet, taip pat keli internetiniai portalai skelbė tik užrašus “čia turėjo būti jūsų pamėgta laida” ar “žiniasklaida be įvairovės”.

Privatūs transliuotojai sako, kad nauji mokesčiai grasinasi į žiniasklaidos laisvę ir nepriklausomybę.

Akivaizdu, kad kaip ir Lietuvoje, taip ir Lenkijoje nacionalinis transliuotojas turi išskirtines teises: vakar TVP visuomeninis kanalas savo programų neišjungė, o skelbė visiškai priešingą informaciją nei pinigų iš valdžios negaunantys privatūs kanalai.

Eteryje nuolat pasirodydavo pranešimų, teigiančių “Žiniasklaidos bendrovės nenori pasidalinti savo pelnu su lenkais” arba “Žiniasklaidos bendrovės su Lenkija elgiasi kaip su savo kolonija”.

Privačių žiniasklaidos kanalų tyla eteryje truko 24 valandas. Prieš tai jų atstovai pasirašė atvirą kreipimąsi į vyriausybę, ragindami ją atsisakyti mokesčių reformos plano.

Pasak jų, mokesčių padidinimas susilpnins nepriklausomą žiniasklaidą, o kai ką net privers užsidaryti. Tačiau valdžia atšauna - padidinti mokesčiai leis geriau finansuoti sveikatos apsaugą ir kultūrą, nes šios sritys labai nukentėjo nuo pandemijos.

Kaimyninės šalies žiniasklaidos konfliktas tik paryškina ir Lietuvoje egzistuojančią problemą, kai valstybės finansuojami nacionaliniai transliuotojai skelbiasi vykdantys misiją, nors veikia pagal tuos pačius marketingo principus ir turi tą patį tikslą - užkariauti kuo daugiau žiūrovų, klausytojų ar skaitytojų. Pagrindinis skirtumas - valdiškas transliuotojas turi daugiau pinigų, kurie yra garantuoti įstatymais.

Lenkijos privačios žiniasklaidos atstovai sako, jie jau ir taip sumokėjo už pandemiją, o nauji mokesčiai atimtų visą pelną.

Interneto portalo Onet vyriausiasis redaktorius Bartosz Weglarczykas paskaičiavo, kad naujas mokesčių pakeitimas atimtų iš bendrovės apie 5 milijonus eurų per metus, o tai atimtų bet kokią galimybę investuoti į plėtrą.

Pajamos iš reklamos privačioje Lenkijos žiniasklaidoje dėl pandemijos smuko perpus. Tačiau šalies premjeras išsiduoda, kad valdžiai nepatinka dar ir tai, kad užsienio žiniasklaidos bendrovių įtaka Lenkijos žiniasklaidos pasaulyje per daug sustiprėjusi, neva, tai iškraipo nuomonių pusiausvyrą, todėl reikia mokesčių.

Rekomenduojame

Archyvo paieškos rezultatai