Landsbergis interviu Vašingtone pažymėjo, kad Lietuva stengiasi sumažinti savo tiekimo grandinių priklausomybę nuo Kinijos (20)

925
REUTERS
2021 m. lapkričio 25 d. 17:32
Lietuva prisitaikys prie „trumpalaikio“ ekonominio skausmo, kurį sukels Kinija dėl Lietuvos sprendimo glaudžiau bendradarbiauti su Taivanu, sakė užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis, taip pat paraginęs Europą atremti Pekino ekonominę „prievartą“, daugiau bendradarbiaujant su Indijos bei Ramiojo vandenyno regionu.

Pekinas demokratiškai valdomą Taivaną laiko savo provincija. Lietuvos pareigūnai sako, kad Kinija, keršydama už jų sprendimą, bando sukelti skausmą, pavyzdžiui, nutraukti prekybinius ryšius.

G. Landsbergis Vašingtone per interviu naujienų agentūrai „Reuters“ pažymėjo, kad šie nuostoliai bus trumpalaikiai, nes Lietuva stengiasi sumažinti savo tiekimo grandinių priklausomybę nuo Kinijos.

„Manau, kad trumpalaikėje perspektyvoje skausminga būna kiekvienai šaliai, kai nutraukiami jos kontraktai. Tai gali būti kad ir nedidelis, vieno milijono dolerių vertės kontraktas. Tu buvai susitaręs pirkti kečupą, o jis staiga įstringa pasienyje ar muitinėje kažkuriame Kinijos uoste. Ir nors suma nėra didelė, žmonės pajunta skausmą. Taigi šia prasme tai yra skausminga. Tačiau tai bus trumpalaikis poveikis, nes rinkos adaptuosis. Įmonės adaptuosis. Imant šiek tiek ilgesnį laikotarpį, sakyčiau, kad didžiausia problema yra tiekimo grandinė, nes, kaip minėjau kalbėdamas apie puslaidininkius, iš to, ką mes gaminame, daug dalykų yra dalinai gaminama kartu su Kinija ar Kinijoje. Štai kodėl mums reikia rasti būdų, kaip sukurti tiekimo grandines ir kaip padaryti, kad jos būtų lankstesnės, kad galėtų atlaikyti tą „prievartą“ – nutrauktus kontraktus, (nesuprantamą) pašalinimą, antrines sankcijas. Nes mes tai jaučiame. Įmonės, su kuriomis dirbame – ne Kinijoje, bet kitose šalyse – sulaukė Kinijos spaudimo nebedirbti su Lietuva. Taigi jie žengia kur kas toliau negu tai“, – kalbėjo Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis.

Pasak jo, Kinija ne tik nutraukė ryšius su Lietuvos įmonėmis, bet ir kreipėsi į kitas bendroves trečiose šalyse, spausdama jas nebendradarbiauti su Lietuva.

Dabar mes suprantame, kad Kinija turi tiek daug galios, tiek daug ekonominės galios, jog kai tik atsiranda politinis poreikis, jai tereikia truktelėti virvelę ir iš esmės visi prieš ją išsirikiuoja. Tai tikrai ne ta padėtis, ne tas pasaulis, kuriame manėme gyvenantys. Taigi manau, kad mes prabundame tokiam suvokimui ir pradedame kurti politiką, kaip elgtis esant tokiai situacijai“, – sakė G. Landsbergis.
Jis teigė, kad Lietuva parodys pavyzdį kitoms šalims, kaip reikėtų atlaikyti tokį spaudimą. Tačiau Europos valstybės turėtų megzti glaudesnius ryšius su Indijos ir Ramiojo vandenyno regionu, kad sustiprintų savo ekonominį saugumą.

Kiek anksčiau G. Landsbergis susitiko su JAV valstybės sekretoriaus pavaduotoja Wendy Sherman, kuri, pasak Valstybės departamento pranešimo spaudai, akcentavo „geležinį JAV solidarumą“ su savo NATO sąjungininke.

W. Sherman pasveikino maždaug 3 mln. gyventojų turinčios Lietuvos sprendimą plėsti ryšius su demokratinėmis šalimis Indijos ir Ramiojo vandenyno regione.

Indijos ir Ramiojo vandenyno regiono reikalų koordinatorius Kurtas Campbellas praėjusią savaitę sakė, kad JAV badymai išplėsti bendradarbiavimą su savo partnerėmis ir sąjungininkėmis šiame regione Kinijai kelia apmaudą. Pekinas tokius žingsnius pavadino Šaltojo karo laikų mąstymu.

Daugiau

Rekomenduojame

Archyvo paieškos rezultatai