Kol kas neaišku, ar omikron sugeba įveikti vakcinų poveikį (0)

309928
REUTERS
2021 m. lapkričio 29 d. 14:01
Pasaulio sveikatos organizacija skelbia, jog rizika dėl Omikron – labai didelė. Pirmadienį išplatintame pranešime teigiama, jog Omikron atmaina greičiausiai paplis po visą pasaulį ir kelia didelį pavojų ten, kur COVID-19 protrūkiai „turi skaudžiausių padarinių“.

Jungtinių Tautų agentūra, patarinėjanti 194 valstybėms narėms, ragina didinti skiepijimo tempus prioritetinėms grupėms ir užtikrinti, kad nesutriktų svarbiausios sveikatos priežiūros paslaugos.

Pasaulio sveikatos organizacijos teigimu, dar neaišku, ar omikron lengviau perduodamas nuo vieno žmogaus kitam, taip pat ar šio varianto infekcija sukelia sunkesnių susirgimų negu ankstesnės atmainos.

Anksčiau Pietų Afrikos Respublikos gydytoja, kuri buvo viena pirmųjų, įtarusi pacientams naują koronaviruso atmainą, sakė, kad omikron varianto keliami simptomai kol kas yra lengvi ir gali būti gydomi namuose.

Privačiai dirbanti gydytoja ir PAR medikų asociacijos pirmininkė, daktarė Angelique Coetzee naujienų agentūrai „Reuters“ sakė, kad tarp pacientų, besikreipusių į jos kliniką, ji pastebėjo septynis asmenis, kurių simptomai skyrėsi nuo dabar dominuojančio delta varianto, nors ir buvo „lengvi“.

Dabar šią COVID-19 atmainą, kuriai Pasaulio sveikatos organizacija suteikė omikron pavadinimą, lapkričio 25 dieną aptiko ir patvirtino PAR Nacionalinis užkrečiamų ligų institutas (National Institute of Communicable Diseases, NICD), ištyręs lapkričio 14 – 16 dienomis laboratorijoje paimtus mėginius.

A. Coetzee teigė, kad lapkričio 18 dieną į jos kliniką kreipėsi pacientas, kuris skundėsi jau dvi dienas jaučiantis „itin didžiulį nuovargį“, taip pat kūno ir galvos skausmus. Kai tą pačią dieną su panašiais simptomais kreipėsi ir daugiau pacientų, ji supratusi, jog „čia kažkas vyksta“.

Nuo tos dienos ji kasdien sulaukdavo nuo dviejų iki trijų panašių pacientų. Ji pažymėjo, kad tą pačią dieną, kai pastebėjo minėtus klinikinius simptomus, ji iš karto informavo NICD.

A. Coetzee, kuri taip pat priklauso Ministerijos patariamajam komitetui vakcinų klausimais, teigė, kad priešingai negu delta atmainos atveju, pacientai nepranešė praradę skonio bei kvapo, be to, jų kraujyje nebuvo pastebėtas ryškiau kritęs deguonies kiekis.

Pasak jos, kol kas neaišku, ar šis variantas sugeba įveikti vakcinų poveikį, nes beveik 50 proc. pacientų su omikron simptomais, kuriuos jai teko gydyti, buvo nepasiskiepiję.

„Šiuo etapu negalime pasakyti, ar virusas įveikia vakcinų imunitetą. Šiuo metu negalime šito pasakyti, nes kol kas jis atitinka tai, ką sakė mokslininkai apie tolesnę eigą. Manau, kad jis visiškai išvengs sistemos, vakcinų imuniteto, kai tikrai matysime sergančius žmones, bet ne dabar. Kol kas dar šito nepasiekėme, ir aš tikiuosi bei meldžiuosi, kad niekada šito ir nesulauktume“, – sakė A. Coetzee.

Žinia apie naują atmainą, susiformavusią Pietų Afrikos Respublikoje, paskatino skubiai reaguoti kelias šalis, tarp jų ir Didžiąją Britaniją, kuri nedelsiant uždraudė keliones iš kelių Pietų Afrikos valstybių, nors PAR tam griežtai prieštaravo.

Nuo penktadienio skrydžius į ir iš Pietų Afrikos Respublikos uždraudė daugelis šalių, įskaitant Jungtines Valstijas, Europos šalis ir kai kurias Azijos valstybes.

Rekomenduojame

Archyvo paieškos rezultatai