Kaip puma pereina autostradą? Nuo atsakymo priklausys jų ateitis (0)

318
REUTERS
2022 m. sausio 22 d. 09:57
Šunys aptiko pumos pėdsakus ir nuvedė tyrėjus giliai į mišką, kur statūs šlaitai apaugę kedrais ir paparčiais.

Šunys užvijo 82 kg sveriančią pumą Lilu, kurios antkaklyje reikia pakeisti bateriją, į medį. Iššovus ampulę su raminamaisiais, didžiulė katė išlipo iš medžio ir nuėjo miegoti.

Tuo metu tyrėjai pakeitė antkaklį, apžiūrėjo Lilu, tada suleido budinamųjų vaistų. Puma stebima, vykdant projektą „Olympic Cougar Project“, kurio dalyviai – Amerikos čiabuvių gentys, pumų ekspertas ir Vašingtono transporto departamentas. Šis projektas gali paskatinti įrengti specialius praėjus per greitkelius, kad pumos galėtų rasti naujų vietų daugintis ir plėstų gyvenamą teritoriją. Pumos gyvena teritorijoje nuo Kanados iki Tiera del Fuego salyno.

Kai puma sumedžioja didelį žinduolį, kaip antai, elnią ar briedį, negali iš karto viso jo suėsti. Plėšrūnas palieka dalį grobio kilniesiems ereliams, baltagalviams jūriniams ereliams, varnams, krankliams ir kitiems paukščiams, žinduoliams – lokiams, žebenkštims, lūšims, kojotams, taip pat vabalams.

Pumos, kaip ir lokiai, pasigauna upėse lašišų, ir tokiu būdu tręšia augalus miškuose. Skokomišų, makahų, kvinoltų, Lower Elwha Klallam, Džeimstauno S‘Klallam ir Port Gamble S'Klallam gentys Olimpo pusiasalyje dalinasi turimomis žiniomis su projekto organizatoriais bei gyvūnijos ir augalijos ekspertais, biologais.

Biologų teigimu, Olimpo pusiasalyje gyvenančių pumų genetinė įvairovė mažesnė nei kitose Vašingtono valstijos dalyse, nes jų judėjimą riboja 5-oji magistralė ir trukdo joms susitiki ir daugintis su pumomis Kaskeido kalnuose. Tyrėjai aiškinasi, kur geriausia padaryti perėjimą per autostradą gyvūnams, būtent dėl to, – kad suteiktų reikalingų duomenų, – pumoms pritaisomi antkakliai su GPS.

Lilu – viena iš GPS antkaklį nešiojančių pumų pusiasalyje. Nežinoma, kokia tiksli šių sunkiai pagaunamų laukinių gyvūnų populiacija. Kasdien I-5 greitkeliu pravažiuoja apie 100 000 automobilių, jie trukdo pumoms ir kitiems laukiniams gyvūnams pereiti į kitą greitkelio pusę.

Pietų Kalifornijoje transporto srities atstovai greitai pradės statyti perėjimą laukiniams gyvūnams per 101 greitkelį, kuriuo kasdien pravažiuoja apie 350 000 automobilių. Abiejose šio greitkelio pusėse gyvena pumos. Na o Vašingtono valstijoje vystomu projektu siekiama padidinti pumų genetinę įvairovę.

Tiek perėjimas Kalifornijoje, tiek I-5 projekto Vašingtone kūrėjai mokosi iš vieno iš didžiausių projektų – palei I-90 greitkelį, esantį šiaurinėje Vašingtono valstijos dalyje, čia jau įpusėjo 26-ių perėjimų laukiniams gyvūnams per 24 kilometrų greitkelio dalį statymas.

Rekomenduojame

Archyvo paieškos rezultatai