Istorinę brolių Wrightų akimirką NASA atkartojo Marse (1)

2146
REUTERS
2021 m. balandžio 20 d. 18:33
Pirmadienio, balandžio 19 d., rytą mažutis NASA robotas sraigtasparnis „Ingenuity“ sėkmingai pakilo ir nusileido Marse.

Tai buvo pirmasis valdomas orlaivio skrydis virš kitos planetos, patvirtina Jungtinių Valstijų kosmoso agentūra. Dvejų rotorių orlaivio debiutas Raudonojoje planetoje žymi XXI a. NASA atkartotą garsiąją brolių Wrightų akimirką. Pasak NASA, skrydžio sėkmė gali nutiesti kelią naujiems Marso ir kitų Saulės sistemos vietų, tarkime, Veneros ar Saturno palydovo Titano, tyrinėjimo būdams.

Misijos vadovai netoli Los Andželo esančioje NASA Reaktyvinio judėjimo laboratorijoje plojimais ir ovacijomis sutiko iš Marso atkeliavusius inžinerinius duomenis, patvirtinančius, kad 1,8 kg sveriantis sraigtasparnis su integruota saulės baterija atliko pirmąjį 39 sekundžių trukmės skrydį, kaip buvo suplanuota prieš tris valandas.

Orlaivio aukščio matuoklio duomenys rodė, kad jis ėmė skristi oru 7.34 val. ryto Grinvičo laiku. Kaip ir buvo numatyta, orlaivis pakilo į trijų metrų aukštį, tada pusę minutės sklandė vietoje virš Marso paviršiaus, o galiausiai saugiai nusileido, pranešė NASA.

Nespalvotoje nuotraukoje, kurią užfiksavo žemyn nukreipta sraigtasparnio kamera, kai šis buvo pakilęs, matyti ryškus Marso šviesoje ant planetos paviršiaus „Ingenuity“ metamas šešėlis. Maždaug už 60 metrų buvusiame marsaeigyje „Perseverance“ esanti kamera užfiksavo spalvotą vaizdo įrašą. Jo fragmente matyti skrendantis sraigtasparnis jį supančiame oranžinės spalvos fone.

NASA šį pasiekimą prilygino pirmajam valdomam brolių Wrightų skrydžiui lėktuvu su varikliu. Skrydis įvyko 1903-ųjų gruodį netoli Šiaurės Karolinos valstijos miesto Kiti Hoko. Pakilimas ir nusileidimas apėmė vos 37 metrus ir truko 12 sekundžių. Pagerbdami šį kuklų, tačiau labai reikšmingą pirmąjį skrydį, NASA inžinieriai, prieš išsiųsdami „Ingenuity“ į Marsą, po jo saulės baterija pritaisė mažutę Wrightų orlaivio sparno medžiagos juostelę.

Kadangi pirmasis sraigtasparnio skrydis buvo sėkmingas, NASA artimiausiu metu planuoja orlaivį išmėginti dar keliuose kiek ambicingesniuose skrydžių projektuose.

Rekomenduojame

Archyvo paieškos rezultatai