Istorija, kaip į Beirutą buvo atplukdytas ir iškrautas pavojingas krovinys (3)

2856
REUTERS
2020 m. rugpjūčio 7 d. 15:57
Daugiausia gyvybių taikos metu Beirute nusinešusį sprogimą sukėlęs chemikalas į Libano sostinę atkeliavo prieš septynerius metus kiaurame laive, kuris priklausė Rusijos piliečiui.

Kapitono Boriso Prokoševo teigimu, laivas „Rhosus“ apskritai neturėjo sustoti Beirute. 70-ies metų amžiaus vyras buvo „Rhosus“ kapitonas 2013 metais.

Laivo savininkas jam liepė neplanuotai sustoti Libane papildomam kroviniui paimti. B. Prokoševas atskleidė, kad jo vadovaujamas laivas iš Gruzijos į Mozambiką gabeno 2 750 tonų itin degaus chemikalo amonio nitrato, kai gavo įsakymą plaukti į Beirutą.

„Rhosus“ įgulai buvo liepta į laivą pakrauti sunkios kelių įrangos, ją nuplukdyti į Jordanijos uostamiestį Akabą ir tęsti kelionę Afrikos link, kur amonio nitrato laukė sprogmenis gaminanti įmonė. Vis dėlto laivas taip ir neišplaukė iš Beiruto. Iš pradžių įgulai nepavyko saugiai pakrauti papildomo krovinio, o vėliau prasidėjo ilgas teisinis ginčas dėl uosto mokesčių.

Kapitonas ir keletui kreditorių atstovaujantys advokatai apkaltino „Rhosus“ savininką palikus laivą likimo valiai, kol galiausiai jis buvo areštuotas. Po kelių mėnesių saugumo sumetimais amonio nitratas buvo iškrautas ir nuvežtas į uoste esantį sandėlį.

Antradienį, rugpjūčio 4 d., šis chemikalas užsidegė ir sprogo. Milžiniškas sprogimas nusinešė 145 žmonių gyvybes, apie 5 tūkst. sužeidė bei sugriovė ir apgadino nemažai pastatų – be pastogės liko daugiau nei ketvirtadalis milijono gyventojų.

„Rhosus“ galbūt būtų išplaukęs iš Beiruto, jeigu įgulai būtų pavykę pakrauti papildomą krovinį. Tebesitęsiant teisiniam ginčui, kapitonas ir įgula uoste įstrigusiame laive praleido beveik 11 mėnesių. Jie negavo atlyginimų, o maisto atsargos buvo ribotos. Įgulai palikus „Rhosus“, amonio nitratas buvo iškrautas. B. Prokoševas nurodė, kad laivas priklausė Rusijos verslininkui I. Grečiuškinui, tačiau „Reuters“ nepavyko su juo susisiekti.

Amonio nitratą pardavė Gruzijos trąšų gamintoja „Rustavi Azot“. Jis buvo skirtas Mozambike įsikūrusiai sprogmenis gaminančiai įmonei „Fabrica de Explosivos“.

„Fabrica de Explosivos“ vyresnysis atstovas ne iš karto atsakė į socialiniame tinkle „LinkedIn“ nusiųstą prašymą pakomentuoti situaciją. „Rustavi Azot“ gamyklos direktorius Levanas Burdiladzė „Reuters“ sakė, kad jo įmonė chemijos gamyklą valdo tik pastaruosius trejus metus, todėl jis negali patvirtinti, kad amonio nitratas buvo pagamintas būtent joje. L. Burdiladzė sprendimą laikyti chemikalą Beiruto uoste pavadino „šiurkščiu saugaus laikymo taisyklių pažeidimu“, ypač atsižvelgiant į tai, kad amonio nitratas savo naudingąsias savybes praranda per šešis mėnesius.

Ministerijų šaltiniai pranešė, kad trečiadienį Libano ministrų kabinetas nusprendė visiems Beiruto uosto pareigūnams, nuo 2014-ųjų atsakingiems už krovinių sandėliavimą ir saugą, skirti namų areštą.

Beiruto uosto vadovas ir Muitinės tarnybos vadovas sakė, jog atitinkamoms valdžios institucijoms buvo nusiųsta keletas laiškų, prašant išgabenti cheminę medžiagą, tačiau jokių veiksmų taip ir nebuvo imtasi.

Rekomenduojame

Archyvo paieškos rezultatai