Išnykusių žydų kapinių vietose Lenkijoje – jautrūs atminimo ženklai (11)

1764
REUTERS
2020 m. sausio 22 d. 15:13
Lenkijoje vykdomas projektas „Currently Absent“ (liet. „Nebesantys“), skirtas prikelti ir išsaugoti pradanginto šalies istorijos skyriaus atmintį – ten, kur kadaise būta žydų kapinių, statomi simboliniai perregimi antkapiai.

Etnologų ir fotografų duetas Katarzyna Kopecka ir Piotras Pawlakas keliauja po visą Lenkiją, ieškodami vietų, kur kadaise buvo laidojami žydai.

Kūrybinis duetas ieško informacijos archyvuose ir kalbasi su vietiniais, galinčiais suteikti informacijos apie buvusias, bet dabar pamirštas amžinojo poilsio vietas.

Gavę reikiamų duomenų, lenkai vyksta į vietą ir ten pastato perregimų iš organinio stiklo pagamintų antkapių su lazeriu išgraviruotomis epitafijomis hebrajų kalba.

K. Kopecka ir P. Pawlakas fotografuoja rezultatą ir taip įamžina pamirštųjų atminimą.

Sausio 16 dieną projekto sumanytojai vyko į miestelį netoliese Varšuvos, kur senų pamirštų žydų kapinių vietoje dabar įkurtas parkas. K. Kopecka sako: su jais neretai susisiekia tie, kurių artimieji buvo palaidoti tokiose išnykusiose kapinėse, prašo daugiau informacijos ir nuotraukų.

Iki Pirmojo pasaulinio karo Lenkijoje gyveno viena didžiausių žydų bendruomenių visame pasaulyje. Anot vyriausiojo Lenkijos rabino Michaelio Schudricho, 1939 metais Lenkijoje būta 3,5 mln. žydų ir 1400 žydų kapinių.

K. Kopecka ir P. Pawlakas ketina išleisti fotoalbumą ir sukurti dokumentinį filmą, prie kurio prisidės ir pamirštose kapinėse palaidotųjų palikuonys.

Rekomenduojame

Archyvo paieškos rezultatai