Graikų ginkluotosios pajėgos neleidžia migrantams iš Turkijos patekti į Graikijąpabėgėliai tapo politinių žaidimų aukomis (37)

32162
REUTERS
2020 m. kovo 5 d. 17:29
Turkijos vidaus reikalų ministrui Suleymanui Soylu sraigtasparniu nuskridus apžiūrėti Edirnės provincijos, iš jo sraigtasparnio buvo užfiksuoti šimtai migrantų, lūkuriuojantys ir stovyklaujantys Graikijos ir Turkijos pasienyje.

Trečiadienį, kovo 4 d., Ankara apkaltino Graikijos karines pajėgas nušovus vieną migrantą ir kelis sužeidus. Šias pretenzijas Atėnai atmetė ir pareiškė, kad Turkijos policija padėjo migrantams nelegaliai patekti į šalį.

Turkijos ir Graikijos pasienyje sunkioje būklėje atsidūrė nemažai pabėgėlių. Jie šąla, sirguliuoja ir yra beprarandą viltį, nes virš galvos neturi stogo, trūksta pirmo būtinumo reikmenų. Kai kurie pabėgėliai ne vieną dieną praleido atvirame lauke ir įvairiausiais būdais bando kirsti sieną. Kiti skundėsi, kad buvo apgauti ir tapo politinių žaidimų aukomis.

Pasienyje įsikūrusioje migrantų stovykloje matyti laikinos palapinės, netvarkingai sukrautas bagažas ir malkos. Joje jau kuris laikas gyvena daug pabėgėlių. Nuo Graikijos juos skiria upė. Kadangi ji nėra labai plati, nemažai žmonių ieško progų ją perplaukti. Visgi kol kas to padaryti niekam nepavyko, nes upę akylai stebi Graikijos kareiviai. Pabėgėliai tvirtina, kad bandantieji perplaukti upę gali būti nušauti. Net jeigu kam nors ir pavyktų pasiekti kitą krantą, juos kaip mat sučiuptų ir grąžintų atgal.

„Čia gyvenu ilgai. Šalta. Su mumis yra daug vaikų. Aš turiu penkis. Jie visi serga“, – skundėsi pabėgėlis iš Sirijos.

Pabėgėlis iš Afganistano atvyko su savo šeima, kurią sudaro 15 asmenų. Jis sakė, kad gyventi Turkijoje – sunku ir kad tikisi geresnių sąlygų Europoje, tačiau dabar jaučiasi apgautas.

„Išgirdome, jog Turkija atidarė sieną. Neva autobusu galime važiuoti į Vokietiją ir kitas Europos šalis. Nežinojome, kokia tikroji padėtis Graikijos ir Turkijos pasienyje, todėl su savimi nepasiėmėme pakankamai reikalingų daiktų“, – pasakojo pabėgėlis iš Afganistano.

Trečiadienį, kovo 4 d., Graikijos ginkluotosios pajėgos paskelbė vaizdo įrašą, kuriame užfiksuota, kaip kareiviai patruliuoja palei Evro upę, siekdami neleisti migrantams iš Turkijos patekti į Graikiją. Evras, arba Marica, yra Graikijos gamtinė siena su Turkija. Ankarai atvėrus vartus migrantams, jie stengiasi valtimis nusigauti į kitą krantą, kai kurie iš jų net pabandė perbristi. Policijos pareigūnų teigimu, pastarosiomis dienomis buvo suimta daugiau nei 200 žmonių, mėginusių patekti į Graikiją šiaurinėje Evro dalyje.

Graikijos saugumo pajėgoms teko panaudoti ašarines dujas ir vandens patranką prieš šimtus iš Turkijos besiveržiančių migrantų. Atėnai ir Ankara apsikeitė kaltinimais, kad kita šalis meluoja apie tikrąją padėtį pasienyje.

Tiesa, vienas „Reuters“ liudininkas matė, kaip iš Turkijos teritorijos per aukštą spygliuotą tvorą į Graikijos policininkus buvo mėtomi ašarinių dujų užtaisai. Vėliau Graikijos vyriausybė paskelbė vaizdo klipą, kuriame neva nufilmuota, kaip ašarinių dujų užtaisais šaudo Turkijos pasieniečiai.

Graikija ir Europos Sąjunga kaltina Turkiją tyčia skatinant migrantus pamėginti kirsti sieną. Šalis taip bando priversti Briuselį pasiūlyti daugiau pinigų ar remti Ankaros geopolitinius tikslus Sirijos konflikte.

Rekomenduojame

Archyvo paieškos rezultatai