ES lyderiai viršūnių susitikime turėtų pritarti „Brexit“ atidėjimui (0)

1341
REUTERS
2019 m. balandžio 10 d. 13:55
Europos Sąjungos lyderiai trečiadienį turėtų dar kartą atidėti „Brexit“, Didžiosios Britanijos premjerei Theresai May vėl atvykus su jais susitikti vis dar neturint ratifikuoto susitarimo dėl šalies išstojimo sąlygų.

Th. May nori, kad „Brexit“ iš balandžio 12-osios būtų perkeltas į birželio 30-ąją, kad būtų pasirengta tvarkingam šalies išstojimui. Tačiau Briuselis būgštauja, kad laiko nepakaks, todėl ES lyderiai turėtų pasiūlyti atidėti „Brexit“ laikotarpiui iki vienerių metų.
Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas teigia, kad pastarųjų mėnesių įvykiai rodo, jog „mažai tikėtina“, kad britų įstatymų leidėjai ratifikuos „Brexit“ susitarimą iki Th. May siūlomos išstojimo datos – birželio 30 dienos.

Viena galimybių yra lankstus pratęsimas, kuris truktų tiek, kiek reikėtų, bet ne ilgiau vienerių metų“, – kalbėjo jis.

D. Tusko išsakyta pozicija yra tik rekomendacinio pobūdžio ir neįpareigoja ES lyderių trečiadienį priimt būtent tokį sprendimą. Visgi jo idėjos atitinka tai, apie ką kalbėjo diplomatai, kai Th. May antradienį lankėsi Paryžiuje ir Berlyne.

Kai kurios valstybės narės su Prancūzija priešakyje skeptiškai žiūri į ilgą „Brexit“ atidėjimą dėl potencialių trikdžių reformoms ir ES biudžeto planavimui.

Tačiau kitos narės, ypač Vokietija ir artima Britanijos kaimynė Airija, nerimauja, kad jei Th. May neužteks laiko, „Brexit“ be sutarties padarys dar daugiau žalos.
Antradienį britų premjerė Berlyne susitiko su Vokietijos kanclere Angela Merkel, o vėliau nuskrido į Paryžių, kur prezidento Emmanuelio Macrono patarėjas pareiškė, kad Prancūzija atvira sprendiniams.

Briuselyje daugiausia bus diskutuojama apie atidėjimo terminą. Šaltiniai Prancūzijoje sakė, kad 12 mėnesių atidėjimas „atrodo per ilgas“. Taip pat bus kalbama apie tai, kaip apriboti Britanijos įtaką Bendrijoje.

ES narės nori užtikrinti, kad tuo pereinamuoju laikotarpiu Britanija nebandytų įgyti svertų „Brexit“ derybose kišdamasi į naujo Europos Komisijos pirmininko rinkimus ar būsimo ES biudžeto formavimo procesą.
Po antradienio derybų su Th. May Vokietijos kanclerė konservatyviojo sparno įstatymų leidėjams sakė, kad viršūnių susitikime bus svarstoma galimybė atidėti „Brexit“ iki 2020 metų pradžios.

Th. May viliasi, kad gavusi daugiau laiko ji galiausiai sugebės užsitikrinti parlamento pritarimą vadinamajam skyrybų susitarimui.

Rekomenduojame

Archyvo paieškos rezultatai