ES kreipėsi į PPO dėl Kinijos spaudimo Lietuvos verslui (0)

166
REUTERS
2022 m. sausio 28 d. 14:52
Europos Sąjungos valdžios pareigūnai sausio 27 dieną kreipėsi į Pasaulio prekybos organizaciją, prašydami išspręsti ginčą ir kaltindami Kiniją diskriminuojamomis prekybos priemonėmis prieš Lietuvą, kurios, pasak pareigūnų, kelia grėsmę visos ES rinkos vientisumui.

Kinija oficialiai pažemino diplomatinio atstovavimo lygį su Lietuva iki reikalų patikėtinių po to, kai Vilniuje buvo atidaryta Taivaniečių atstovybė.

Kinija pareiškė, kad ginčas yra ne ekonominio, o politinio pobūdžio ir pavadino Lietuvos veiksmus bandymu pakenkti Pekino ir Europos Sąjungos santykiams. Kinija laiko nepriklausomybę pasiskelbusį Taivaną savo teritorija. Europos Komisija, kuri prižiūri ES prekybos politiką, pabrėžė, kad Kinijos veiksmai kenkia eksportuotojams Lietuvoje ir kitose bloko narėse.

EK teigė, kad Kinijos muitinės statistiniais duomenimis, 2021 m. gruodį prekybos srautas iš Lietuvos į Kiniją sumažėjo 91 proc., lyginant su 2020 m. gruodžiu, o labiausiai nukentėjo farmacijos, lazerių, elektronikos ir maisto sektoriai.

ES valdžios pareigūnų teigimu, Kinijos veiksmai nusižengia PPO taisyklėms, o pastangos išspręsti šią problemą abipusiu susitarimu buvo nesėkmingos.

PPO paskelbė oficialų dviejų mėnesių trukmės konsultacijų periodą tarp šalių. Jei nepavyks išspręsti ginčo, ES gali pareikalauti, kad PPO atstovai imtų tarpininkauti. Įprastai praeina daug metų, kol PPO teisiškai išnagrinėją ginčą ir priima sprendimą.

Lietuvos premjerės Ingridos Šimonytės komentaras
Kinijos Užsienio reikalų ministerija pareiškė, kad Kinija nepažeidė PPO taisyklių, o ginčas su Lietuva yra politinio pobūdžio.

Rekomenduojame

Archyvo paieškos rezultatai