Erdoganui – pergalė, kurios jis siekė daug metų (0)

3104
REUTERS
2019 m. spalio 18 d. 12:24
Praėjus dešimt dienų nuo akimirkos, kai Jungtinių Valstijų prezidentas Donaldas Trumpas sukūrė didžiausią per savo kadenciją krizę, išvesdamas amerikiečių karius iš Sirijos ir palikdamas sąjungininkus pažeidžiamus, jam pavyko užsitikrinti laikiną susitarimą, Turkijos prezidentui į rankas įdavusį pergalę, kurios jis siekė daug metų, skelbia „Bloomberg“.

Per skubos tvarka suorganizuotą kelionę į Ankarą Jungtinių Valstijų viceprezidentas Mike‘as Pence‘as pranešė apie susitarimą su Turkijos prezidentu Recepu Tayyipu Erdoganu nutraukti karinę operaciją šiaurės Sirijoje, kurios metu buvo atakuojami kurdų kovotojai, tiek metų Vašingtonui talkinę kovojant su „Islamo valstybės“ teroristais.

Kurdų lyderių teigimu, nors jie ir džiugiai sutinka žinią apie kovinių veiksmų nutraukimą, ir toliau lieka nepatenkinti šiaurės Sirijoje Turkijos vykdoma okupacija.

Susitarimas – penkių dienų karinė pauzė su galimybe ją pratęsti – Turkijos prezidentui į rankas įduoda svarbią politinę pergalę. Dabar jis gali kontroliuoti 20 mylių „saugią zoną“ šiaurės Sirijoje ir reikalauti kurdų kovotojų, kuriuos jo valdžia laiko teroristais, atsitraukimo, tuo pat metu užsitikrindamas pažadą, jog bus panaikintos Jungtinių Valstijų sankcijos.

Turkijos ir kurdų pajėgoms Donaldas Trumpas esą leido susiremti todėl, kad abi pusės buvo kaip vaikai, kuriems būtinai reikėjo pasipešti, pareiškė JAV prezidentas.

Buvęs prezidentūros specialusis pasiuntinys koalicijai prieš IS, Brettas McGurkas, D. Trumpo komentarą apie „du besipešančius vaikus“ pavadino „nepadoriu ir neišmanėlišku“.

Pasak stebėsenos organizacijos „Syrian Observatory for Human Rights“ (SOHR), per tą laiką žuvo daugiau nei 500 žmonių, dešimtys iš jų buvo civiliai, daugiausia aukų būta kurdų pusėje. Dar 300 000 žmonių buvo priversti bėgti.

Rekomenduojame

Naujausi