Be Maxo Brodo pasaulis nebūtų sužinojęs, kas iš tiesų yra Franzas Kafka (0)

350
REUTERS
2019 m. rugpjūčio 8 d. 14:30
Izraelio nacionalinė biblioteka trečiadienį pristatė trūkstamą Čekijos žydų rašytojo Franzo Kafkos dokumentų dalį, užbaigdama daugiau kaip dešimtmetį trukusį teisinį ginčą dėl nuosavybės teisių Izraelyje ir Europoje.

Vienoje Austrijos sanatorijoje kovodamas su tuberkulioze, „Proceso“ (Der Prozess) ir „Metamorfozės“ (Die Verwandlung) autorius paprašė savo artimo draugo Maxo Brodo sunaikinti visus jo laiškus ir raštus. Po rašytojo mirties M. Brodas jautėsi negalįs išpildyti draugo noro. 1939 metais jis iš nacių okupuotos Čekoslovakijos pabėgo į Tel Avivą su F. Kafkos popieriais lagamine.

1924 metais Prahoje gimęs M. Brodas, taip pat žydas, vėliau publikavo daugelį darbų ir atliko svarbų vaidmenį, užtikrinant F. Kafkai vieno svarbiausių XX amžiaus rašytojų statusą. M. Brodui 1968 metas mirus prasidėjo, pasak bibliotekos atstovės Vered Lion-Yerushalmi, „kafkiška istorija“ dėl jo archyvo, kuris buvo išskirstytas.

Dalis archyvo dokumentų buvo pavogti ir paskui pardavinėjami Vokietijoje.

Nuo 2008 metų kovo nacionalinė biblioteka siekė vėl surinkti visą kolekciją ir laikyti ją Izraelyje, nes toks buvo Brodo pageidavimas, išreikštas jo testamente.

Gegužės mėnesį, po Vysbadeno teismo sprendimo, Vokietija perdavė tūkstančius dokumentų ir rankraščių, kurie, pasak Izraelio, prieš dešimtmetį buvo pavogti Tel Avive, o vėliau pasiūlyti pirkti Vokietijos literatūros archyvui Marbache ir privatiems kolekcininkams.

Kitos archyvo dalys anksčiau buvo aptiktos pagal paskirtį nebenaudotame šaldytuve kačių pilname nutriušusiame bute Tel Avive ir banko saugyklose šiame mieste. Penkta, paskutinė dalis buvo surasta didžiausio Šveicarijos banko UBS būstinės Ciuriche saugykloje ir perduota po atitinkamo Šveicarijos teismo sprendimo.

Daugumą šios medžiagos jau buvo išleidęs M. Brodas, bet korespondencija tarp abiejų draugų ir kiti F. Kafkos užrašai, dienoraščiai bei apmąstymai suteikia vertingos informacijos apie F. Kafkos asmenybę.

„Literatūrinių netikėtumų čia nėra“, – sakoma pranešime, bet pabrėžiama, kad „be Maxo Brodo iš tiesų nežinotume, kas yra Kafka“.

Rekomenduojame

Naujausi