Baltarusijoje – Lukašenkos inicijuotos jėgos struktūrų pertvarkos (0)

10344
REUTERS
2020 m. spalio 30 d. 14:50
Spalio 29 dieną Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka pakeitė šalies vidaus reikalų ministrą ir paskyrė į naujas pareigas tris saugumo pareigūnus.

Ekspertai sako, kad tokiu būdu prezidentas bando jau dvylika savaičių nerimstančių protestų fone išsaugoti valdžią. Nauju šalies vidaus reikalų ministerijos vadovu paskirtas Minsko policijos vadas, vadovavęs didžiausių protestų malšinimui, Ivanas Kubrakovas.

Jo pirmtakas Jurijus Karajevas – vienas iš trijų, kuriems paskirti prezidento padėjėjų arba inspektorių postai, jie bus atsakingi už svarbiausius šalies regionus.

A. Lukašenkos pozicija pastaruoju metu atrodo kiek tvirtesnė – opozicijai šią savaitę nepavyko, pasitelkus visuotinį streiką, sutrikdyti šalies ekonomikos. Nuo tada, kai po rugpjūčio 9 dieną vykusių absurdą priminusių prezidento rinkimų šalyje prasidėjo protestai, saugumo pajėgos sulaikė per 16 tūkst. žmonių.

Vakarai tvirtina, kad rinkimų rezultatai buvo suklastoti. Nepaisant bandymų nutildyti opoziciją, protestai nesiliauja, ypač universitetuose, o šalies saugumo struktūrų pertvarka leidžia daryti išvadą, kad valdantysis režimas jaučia prarandantis kontrolę ir bando ieškoti naujų sprendimų.

„Aš jam (Mike‘ui Pompeo) kaip draugui, atvirai pasakiau: Mike‘ai, nepaisant šilto pokalbio tono, žinau, kas vyksta. Perspėjau jį, kad, jeigu bus kokių nors veiksmų iš Lenkijos ar Lietuvos.. galbūt Ukrainos – ne, visgi Ukraina atkrenta, jie patys turi dėl ko nerimauti.. Bet lenkai ir lietuviai... Daugiausia lenkai, lietuviai neturi kariuomenės... Tada mes reaguosime. Jis (Pompeo) mane patikino, kad to niekada nebus, niekada. Sakiau jam, kad labai gerai, aš tave girdžiu. Mes tave girdime. Bet turime reaguoti“, - sakė Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka.

A. Lukašenka taip pat nurodė stiprinti ginkluotas savanorių pajėgas, kuruos teoriškai egzistuoja, bet praktiškai iki dabar krizėje jokio vaidmens neatliko. Kiti du nauji prezidento padėjėjai – Valerijus Vakulčikas, aštuonerius merus išdirbęs KGB vadu, ir buvęs vidaus reikalų viceministras Aliaksandras Barsukovas.

A. Barsukovas bus atsakingas už Minską, V. Vakulčikas už prie sienos su Lenkija esantį Brestą, o J. Karajevas – už netoliese sienos su Lenkija ir Lietuva esantį Gardiną.

Rekomenduojame

Archyvo paieškos rezultatai