Astronomas mėgėjas savadarbiu teleskopu galimai atrado ypatingą kometą (0)

1478
REUTERS
2019 m. rugsėjo 21 d. 14:03
Rusijos aneksuotame Kryme gyvenantis mokslininkas užregistravo naują kometą – gali būti, jog šis dangaus kūnas atskriejo iš tarpžvaigždinės erdvės. Jeigu ši hipotezė pasitvirtins, ji bus antrasis tarpžvaigždinis objektas, pastebėtas mūsų planetos teritorijoje.

Skelbiama, kad pirmasis šią kometą savadarbiu teleskopu užfiksavo astronomas iš Krymo Genadijus Borisovas. Radinio judėjimo trajektorija juda link Saulės. Kometos judėjimo greitis žymiai didesnis nei būdinga Saulės sistemoje susiformavusioms kometoms, tad galima teigti, jog ji susidariusi kitos žvaigždės sistemoje.

Kometa – ledo ir dulkių mišinys – arčiausiai Saulės, kaip skaičiuojama, atsidurs gruodžio 8 dieną, nuo Žemės tuo metu ji bus nutolusi 300 mln. kilometrų. G. Borisovas, kuris jau anksčiau užregistravo dar septynias kometas, visus atradimus padarė paties susimeistrautu ir sureguliuotu teleskopu.

Paaiškėjus, kad šis objektas tarpžvaigždinis, kometa, kuriai astronomai jau davė vardą C/2019 Q4, taps antrąja tokios rūšies kometa, užfiksuota Žemės mokslininkų. Pirmoji buvo cigaro formos kometa, pavadinta Oumuamua – tai havajiečių kalbos žodis, reiškiantis svečią iš toli. Ji užfiksuota 2017 metais. Tada iš pradžių manyta, jog tai gali būti ateivių kosminis laivas. Neilgai trukus astronomai išsiaiškino, jog tokia hipotezė klaidinga. Skirtingai nei Oumuamua, kuri Saulės sistemoje viešėjo tik savaitę, naujasis radinys Marso orbitoje svečiuosi beveik metus, suteikdamas mokslininkams pakankamai laiko įvertinti jo chemines savybes ir daugiau sužinoti apie kilmę.

Daugiau

Rekomenduojame

Naujausi