Antausį gavęs Porošenka tikisi laimėti per kitus prezidento rinkimus (4)

1858
REUTERS
2019 m. balandžio 23 d. 13:56
Nesėkmingai perrinkimo siekęs Ukrainos prezidentas Petro Porošenka pareiškė kelsiąs savo kandidatūrą per kitus Ukrainos prezidento rinkimus 2024 metais.

„Kartu grįšime į Bankovojos gatvę po kitų prezidento rinkimų“, – pirmadienį pabrėžė P. Porošenka, kreipdamasis į prie prezidento administracijos pastato Kijevo centre susirinkusius savo šalininkus. Atsakydami į tokį pareiškimą susirinkusieji pradėjo skanduoti: „Po metų!“. Penktasis Ukrainos prezidentas į atsakė: „Po metų, po metų“.

Prie Ukrainos prezidento administracijos pastato buvo susirinkę keli tūkstančiai žmonių. Administracijos darbuotojai atvėrė kiemo vartus, kad visi norintieji galėtų prieiti prie pat pastato. Daugelis susirinkusiųjų buvo atėję nešini Ukrainos valstybines vėliavas, plakatus su užrašu „Ačiū“, o dalis jų turėjo P. Porošenkos per rinkimų kampaniją naudotos simbolikos, dėvėjo jos spalvų drabužius.

P. Porošenka per antrąjį Ukrainos prezidento rinkimų turą balandžio 21-ąją dideliu balsų skirtumu pralaimėjo Volodymyrui Zelenskiui.

Radikalių pokyčių poreikis ir didžiulis nusivylimas dabartiniu Ukrainos lyderiu iškėlė komiką, televizijos seriale („Tautos tarnas“) vaidinusį Volodymyrą Zelenskį į šalies vadovus. Pasak politologų ir sociologų, Volodymyras Zelenskis pasinaudojo šiais ukrainiečių jausmais ir antrajame prezidento rinkimų ture, vykusiame sekmadienį, balandžio 21 d., pasiekė precedento neturinčią pergalę prieš prezidentą Petro Porošenką.

41-ių televizijos žvaigždės kampanija prasidėjo nuo pokšto, bet jis sėkmingai pasinaudojo Ukrainos elito krize ir privertė šalies politinį elitą nusileisti. Rėmėjai mato politikos naujoką kaip šviežio oro gūsį, bet kritikai teigia, kad jis tėra kadenciją baigiančio prezidento Petro Porošenkos priešininkų marionetė.

V. Zelenskio iškilimo istorija buvo lygiai tokia pati, kaip televizijos seriale, kurio trečias sezonas prasidėjo likus kelioms dienoms iki pirmojo rinkimų turo. Seriale „Liaudies tarnas“ („Sluha narodu“) istorijos mokytojas tapo prezidentu, smarkiai išplitus jo skambiam vaizdo pasisakymui apie korupciją Ukrainoje.

Tapęs tikru kandidatu, V. Zelenskis trynė ribą tarp politikos ir pramogos. Jis vengė interviu ar tradicinių kampanijos renginių, rinkėjus pasiekdavo per socialinius tinklus ir keliaudamas su savo komikų trupe.

Kampanijos metu P. Porošenka šaipėsi iš V. Zelenskio, prastai mokančio ukrainiečių kalbą, ir kritikavo jį neturint reikiamos patirties kaip lygus su lygiu derėtis su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu.

V. Zelenskis tvirtino, kad tapęs prezidentu reikalautų V. Putino nutraukti Ukrainos teritorijų okupaciją ir sumokėti reparacijas. Jis taip pat žadėjo, kad Kijevo provakarietiška kryptis tęstųsi.

Rekomenduojame

Naujausi