Andų kalnuose ieškančios aukso moterys baiminasi miegančios gražuolės dvasios (0)

2957
REUTERS
2020 m. kovo 9 d. 10:01
Eva Chura – viena iš kalnų šarkų; taip kartais ją nepiktai pašiepia aplinkiniai, nes ieško to, kas blizga.

Kartu su gausiomis šeimomis kukliuose namukuose Andų aukso kasyklų lūšnynuose gyvenančios moterys pragyvena kasyklų atliekose ieškodamos užsilikusio aukso. Vietos kalba jos vadinamos pallaqueras, pažodžiui tai reiškia „aukso rinkėjos“.

Eva Chura čia atvyko prieš dvylika metų iš savo gimtojo Čupos miesto Puno regione. Jie viena iš 50 tūkst. Rinkonados gyvenvietės vietinių. Spėjama, kad ši gyvenvietė – viena iš aukščiausiai įsikūrusių visame pasaulyje.

Kartu su ja cinkuotos skardos namuke gyvena penki iš aštuonių vaikų. Vyriausia iš jų – trylikos Natalia. Jauniausią sūnų Alizoną moteris dar maitina krūtimi, neretai vaiką kartu nešasi ir į darbą. Iki vietos, kur moterys ieško aukso liekanų – valanda kelio.

Prieš pradėdamos, susėda, pakramto kokos lapų, uždega dvi žvakes „šventiesiems“ ir gurkšteli alkoholinio anyžių gėrimo – kaip sako pačios, sėkmei.

Rinkonados vyrai savo moterims dirbti pačioje kasykloje griežtai draudžia. Jie teigia, kad moteriškos lyties kasyklos, esančios po ledynu, vadinamu „Miegančiąja gražuole“, dvasia supyks, jeigu kitos moterys bandys pavogti jos turtus. Taigi, vietos moterims teko rasti kitą būdą, kaip užsidirbti – kasyklos atliekų kalnuose ieškoti viltingo žybtelėjimo.

Savo radinius jos parduoda juodosios rinkos supirkėjams. Kur toks auksas keliauja toliau, jos nežino.

Aukso iš atliekų pavyksta surinkti labai mažai, tačiau tai ieškančiųjų neatbaido: remiantis skirtingais skaičiavimais, Peru tokių aukso rinkėjų gali būti daugiau nei 15 tūkst. Aukštai kalnuose, kęsdami deguonies stygių, savo sveikata ir kartais net gyvybe rizikuoja tiek moterys, tiek vyrai. Seniau jų surinkti aukso likučiai galiausiai atsidurdavo ne tik pas juvelyrus, bet ir, pavyzdžiui, mobiliųjų telefonų gamintojus.

2018 metais viena Šveicarijos bendrovė, daug metų supirkinėjusi tokį auksą, buvo priversta liautis tai dariusi, kai Peru prokurorai išsiaiškino, kad jį rinkusi bendrovė buvo organizuotų nusikaltėlių priedanga.

Rekomenduojame

Naujausi