Amerikiečiai įdarbino saulę vandens gavybai (2)

1840
REUTERS
2020 m. sausio 23 d. 11:38
Viena Jungtinių Valstijų technologijų bendrovė rado būdą, kaip išnaudoti saulę geriamo vandens gavybai. Pagrindinis projekto tikslas – palengvinti gyvenimą milijonams žmonių, gyvenančių skurdžias vandens atsargas turinčiuose regionuose visame pasaulyje.

Arizonos valstijoje veikianti bendrovė „Zero Mass Water“, pasitelkusi specialią įrangą ir saulės energiją, gamina ne elektrą, o išgauna geriamą vandenį.

Saulės energiją savo veiklai naudojančios specialios plokštės, primenančios saulės elementus, pagamintos iš specialios vandenį iš oro sugeriančios medžiagos. Plokščių viduje vanduo kaitinamas ir varinėjamas, siekiant priversti jį garuoti.

Gerai, perėję specialių filtrą, grįžta į skystą pavidalą. Vanduo kaupiamas 60 litrų talpos rezervuare, kur papildomas kalciu ir magniu.

C. Frieseno teigimu, viena tokia plokštė per mėnesį gali išgauti 300 standartinių pusės litro talpos buteliukų geriamo vandens. Vienos ant žemės statomos „Source Fields“ plokštės ilgis 2,4 metro, o plotis 1,2metro. Ant stogo tvirtinamos „Source Rexi“ ilgis 1,5 metro, o plotis 0,9 metro.

C. Frieseno teigimu, šios plokštės idealiai tinka menka drėgme pasižyminčiose teritorijose, tokiose kaip Arizona, Australija ir Jungtiniai Arabų Emyratai. Remiantis Pasaulio vandens išteklių instituto duomenimis, net ketvirtadaliui žmonių gresia vandens stygius, problema itin aktuali 17 valstybių, o situaciją labai apsunkina klimato kaita.

Minėtose vietovėse, ypač pakankamai sausame Artimųjų Rytų ir Šiaurės Afrikos regionuose, anot C. Frieseno, jo sumanymas bus itin naudingas.

Bendrovės „Source“ plokščių šiuo metu jau galima rasti 36 šalyse, viliamasi, kad dabartinį jų kiekį – 10 tūkst. vienetų – bus galima per metus padidinti iki 100 tūkst. Viena „Source Rexi“ plokštė kainuoja 2500 dolerių.

Rekomenduojame

Naujausi