01:00 2015 lapkričio mėn. 18 d.

Sentimentalus mechaniko atsisveikinimas su kino teatru ant ratų (0)

1381
REUTERS
2015 lapkričio mėn. 18 d. 01:00
75 metų Antonio Feliciano gyvenimą lydi „Oskaru“ apdovanoto kultinio filmo „Naujasis „Paradiso“ kino teatras“ leitmotyvas. Garbaus amžiaus portugalas neslepia apmaudo: gali būti, kad jis – paskutinis, besirūpinantis, kad kino teatro ant ratų tradicija gyvuotų.

Per šešis dešimtmečius portugalas šalyje sukorė daugiau nei 4 mln. kilometrų ir atokiausiuose šalies kaimeliuose ir miesteliuose parodė per 4 tūkst. kino juostų.

Nepaisant solidaus įdirbio, A. Feliciano teigia į pensiją dar nesiruošiąs. Kino entuziastas puikiai supranta turįs praktiškai nenugalimų konkurentų – internetą, skaitmeninę televiziją ir kino platintojų monopolį.

Kaip ir Toto – berniukas, garsiajame 1988 metų italų filme susibičiuliavęs su kino teatro ant ratų mechaniku Alfredo – A. Feliciano šiuo amatu užsiima nuo pat jaunų dienų, XX amžiaus 6-ojo dešimtmečio.

Iš pradžių jis talkino kitam keliaujančiam kino mechanikui –per garsiakalbį skelbdavo savaitgalio repertuarą gimtojo Alentežo regiono miesteliuose.

Maždaug už 200 kilometrų nuo Lisabonos ant kalvos įsikūrusi Monfortė - tipiškas Alentežo regiono miestelis: tarsi iš paveikslėlio, tačiau apsnūdęs ir tingus. Ekonomikos problemos ir emigracija iš jo išgynė maždaug 3 tūkst. vietos gyventojų.

Saulėtą sekmadienį miestelis atgyja tarsi burtininko lazdele mostelėjus. A. Feliciano čia ketina rodyti juostą, skirtą 2005 metais mirusiam vietos kino mechanikui Domingosui Pecasui. Kino teatro ant ratų tradiciją jis puoselėjo 50 metų.

Pasipuošęs darbiniu mėlynu kostiumu, ant kurio nugaros puikuojasi didingas užrašas „Cinema“, A. Feliciano pasiruošimo darbams skiria mažiausiai valandą.

Kartais į pagalbą tenka pasitelkti ir plaktuką – kaip kad šiuo atveju, kai teko tiesinti biografinės juostos apie Portugalijos fado muzikos deivę Amalią Rodrigues ritę.

„Tai tapo tikrų tikriausia mano aistra. Kartais jaučiausi taip tarsi pats būčiau jo didenybė KINAS. Visas tas kino teatras ant ratų, vizija, kaip viskas atrodys: kur stovės projektorius, kur ekranas, kur sėdės žiūrovai. Ta užburianti masinio susikaupimo atmosfera, magiškas laukimas, kas tuoj tuoj įvyks ekrane, vieningi juoko pliūpsniai, kartu braukiamos ašaros, jaudulys. Gali būti, kad žiūrėdami į ekraną, daugiau apie nieką kitą tiesiog negalime galvoti – tai stebuklas“, - atviravo kino teatro ant ratų kino mechanikas Antonio Feliciano.

A. Feliciano atrodo jaunesnis, nei yra iš tikrųjų. Vyras pasakojimą apie gyvenimo aistrą pagardina linksmomis istorijos apie bohemišką ir klajoklišką gyvenimo būdą – jų gali papasakoti ne vieną.

Šypsena nuo veido dingsta tik tada, kai prisimena neturįs, kam perleisti šios unikalios kino tradicijos.

Taip, kinas ant ratų lėtai merdėja, tačiau šio improvizuoto kino teatro lankytojai vieningai dėkoja bene paskutiniam šios profesijos veteranui už nuostabią patirtį.

Daugiau

Rekomenduojame

Naujausi