Filmas apie Brazilijos revoliucionierių aktualus ir šiandien (0)

293
REUTERS
2019 m. vasario 21 d. 08:53
Aktorius Wagneris Moura Berlyno filmų festivalyje pristatė savo režisūrinį debiutą, filmą „Marighella“. Filmo kūrybinė grupė ir aktoriai prieš premjerą išsirikiavo ant raudonojo kilimo iškėlę kumščius, skanduodami nužudytos Rio De Žaneiro tarybos narės Mariellos Franco vardą.

Sukūręs filmą apie kairiųjų pažiūrų revoliucionierių Carlosą Marighellą, kuris buvo nužudytas septintajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje karinės diktatūros įsakymu, W. Moura neabejoja, kad rodyti filmą Brazilijoje nebus lengva.

Drama buvo nufilmuota prieš praėjusiais metais įvykusius prezidento rinkimus, bet, pasak W. Mouros, filmas bet kokiu atveju yra meninė reakcija į aplinką, kurioje iškilo Jairas Bolsonaro, tapęs pirmuoju dešiniųjų pažiūrų Brazilijos vadovu po diktatūros pabaigos.

Filme rodoma pogrindyje veikusi, Carloso Marighellos (kurį vaidina Seu Jorge‘as) vadovaujama grupė, kuri siekė paskatinti pasipriešinimą, atskleisdama visuomenei faktus apie režimo vykdomus žmonių kankinimus ir žudymus, kuriuos režimas bandė nuslėpti kontroliuodamas žiniasklaidą.

Karinė chunta Braziliją valdė 21 metus, nuo 1964 m. 2014 m. paskelbtoje diktatūros nusikaltimus tiriančios komisijos ataskaitoje teigiama, kad valdant karinei chuntai šimtai žmonių buvo nužudyti ar dingo, tūkstančiai atsidūrė už grotų. Jairas Bolsonaro, kuris buvo kariuomenės kapitonas, po to septynias kadencijas – kongreso narys, ne kartą atvirai išsakė savo žavėjimąsi diktatūra.

Prezidentu jį išrinko tradicinėmis politinėmis partijomis pasipiktinę rinkėjai, ir nuo sausio mėnesio jis eina šalies vadovo pareigas.

Filme „Marighella“ rodoma pasipriešinimo grupė, kuri įvairiais būdais stengiasi atkreipti dėmesį į diktatūros nusikaltimus – pavyzdžiui, užgrobia radijo siųstuvus, kad galėtų transliuoti diktatūrą demaskuojančią C. Marighellos kalbą. Policininkas Lucio (Bruno Gagliasso) yra vis labiau spaudžiamas sustabdyti grupės veiklą, tad pasitelkia prievartą ir gudrumą. Jis pasinaudoja silpna revoliucionierių vieta – prisirišimu prie šeimų ir mylimų žmonių.

W. Moura geriausiai žinomas dėl vaidmens televizijos seriale „Narkotikų prekeiviai“ ir dėl vaidmens Jose Padilhaso filme „Elitinis būrys“, kuris 2008 m. Berlyno filmų festivalyje gavo „Auksinio lokio“ apdovanojimą.

Rekomenduojame

Archyvo paieškos rezultatai