Atėnų pinbolo muziejus sugrąžina lankytojus į senus laikus (1)

349
REUTERS
2019 m. balandžio 8 d. 12:16
Palei Atėnų akropolį einančioje siauroje gatvelėje duris atvėrė muziejus, neturintis nieko bendro su antikos laikus menančiomis balto marmuro statulomis. Muziejaus salės žaižaruoja nuo blyksinčių šviesų, o jo erdves pripildo nesiliaujantis zvimbimas ir pokšėjimas.

Atėnų pinbolo muziejuje surinkta daugiau nei šimtas puikiai veikiančių kiniškojo biliardo aparatų. Kai kurie iš jų buvo pagaminti dar šeštajame praeito amžiaus dešimtmetyje, todėl muziejaus lankytojams nesunku pasijusti tarsi nusikėlus į praėjusius laikus arba prisiminti jaunystę.

47-erių metų Panoso Bitarchaso įkurtas muziejus pradėjo veikti vos prieš šešis mėnesius. Eksponatai, pasak įkūrėjo, traukia visų amžiaus grupių piliečius. Jais domisi ir turistai. Ypač daug džiaugsmo pinbolo aparatai suteikia tiems, kurie, galima sakyti, užaugo su šiuo žaidimu. Jie paprastai stengiasi surasti tokį įrenginį, kurį gerai prisimena. Kitados ypač mėgstamo kiniškojo biliardo populiarumas Graikijoje tolydžio slūgo: prieš maždaug du dešimtmečius čia jau nebuvo likę nė vieno pinbolo pasažo.

Anot P. Bitarchaso, išmaniųjų telefonų, planšečių ir vaizdo žaidimų eroje vaikai į pinbolą kartais žvelgia įtariai. Kai kurie baiminasi, kad gali sulaužyti aparatus.

Mintis įkurti muziejų P. Bitarchasui užgimė tada, kai 2017 metais pinbolo aparatą jam padovanojo žmona. Gavęs dovaną, vyras suskaičiavo, kad net 20 metų nebuvo prisėdęs prie kiniškojo biliardo. Tas aparatas – 1993 metais bendrovėje „Williams“ pagamintas „Bram Stokers Dracula“ – dabar yra muziejuje.

Atsisakęs karjeros atsinaujinančiosios energijos pramonėje, P. Bitarchasas kone metus keliavo po Graikiją ieškodamas senų, dulkėtų aparatų. Kartais jų pavykdavo rasti sandėliuose, kartais privačiuose namuose. Vėliau aparatus dar teko remontuoti. Labai lengva nebuvo. Teko apieškoti ne vieną uždarytą pasažą, teirautis žmonių.
P. Bitarchasas pasirūpino, kad į apartus nereikėtų mesit monetų, todėl muziejaus lankytojams belieka susimokėti už bilietą.

Kai kuriuos muziejuje išstatytus aparatus galima pavadinti kolekcionierių dėmesio vertais objektais. Kaip tik toks yra 1994 metais įmonėje „Bally Manufacturing“ pagamintas specialus egzempliorius iš „The Addams Family“ serijos.

P. Bitarchasas į pinbolo aparatus žvelgia kaip į savotišką populiariosios kultūros ir jos raidos kroniką, primenančią apie senų laikų filmus, televizijos laidas, roko žvaigždes, garsius asmenis. Kaip pavyzdį jis pamini piešinėlį, kuriame pavaizduotas buvęs sovietų lyderis Michailas Gorbačiovas.

Rekomenduojame

Naujausi