Nykstantys paukščiai JAV ir Kanadoje: sparnuočių populiacija minėtose šalyse sumenko beveik trečdaliu (0)

380
REUTERS
2019 m. rugsėjo 23 d. 09:07
Nuo pievų iki pajūrio teritorijų, nuo miškų iki namų kiemų – Jungtinėse Valstijose ir Kanadoje
gąsdinančiais tempais nyksta paukščiai. Remiantis oficialia statistika, nuo 1970 metų sparnuočių populiacija minėtose šalyse sumenko net 29
proc. Tai reiškia, jog jau netekome per 2,9 mlrd. paukščių. Dėl visko kaltas žmogus, iš plunksnuočių
atimantis jų gyvenamąją aplinką ir be skrupulų žemės ūkyje naudodamas chemines medžiagas, naikinančias daugumai paukščių gyvybiškai reikalingus vabzdžius. Paukščiams pražūtingos ir paprasčiausios lauke besibastančios katės.

Remiantis mokslininkų išvadomis, daugiausia nuostolių patyrė ne retos nykstančios, bet labiausiai paplitusios paukščių rūšys. Tai žvirbliai, kregždės, strazdai, vyturiai ir kiti. Net 90 proc. visų prarastų
paukščių – vos iš 12 paukščių šeimų ir 149 populiariausių paukščių rūšių. Visos jos neteko po daugiau nei 50 mln. plunksnuočių.
Mokslininkai paukščių populiacijos tendencijas stebi dešimtis metų, buvo analizuojami 529 rūšių atstovai.

Nedžiuginančias tendencijas atskleidė ir migruojančių paukščių stebėsena. Itin skaudžiai nukentėjo pietuose gyvenantys paukščiai (jų populiacija sumažėjo 53 proc.), o dėl to kalta žemės ūkio plėtra. Pajūrio teritorijose aptinkamų paukščių skaičius sumenko kiek mažiau – 37 proc.

Be to, dėl klimato kaitos keičiasi ir nemažai Arkties regiono pakrantėje gyvenančių paukščių rūšių. Mokslininkai atkreipia dėmesį į dramatiškai sumažėjusį migruojančių paukščių skaičių. Konkrečiai nyksta žiemoti į tropikus skrendantieji – toks procesas vyksta naikinant jiems gyventi tinkančią aplinką.

Sudėtingi iššūkiai migruojančių paukščių laukia ir jų kelionės stotelėse. Anot ekspertų, tyrimai, analizavę paukščių situaciją kitose šalyje, taip pat skambina pavojaus varpais.

Nors klimato kaita ir nėra įvardijama kaip pagrindinė paukščių populiacijos mažėjimo priežastis, ateityje ji neabejotinai sukels dar didesnių problemų. Ekspertai sako, jog karvelių keleivių išnykimas XX amžiaus pradžioje (visame pasaulyje jų populiacija buvo skaičiuojama milijardais) parodė, jog labai greitai gali išnykti net ir tokios populiarios rūšys.

Daugiau

Rekomenduojame

Naujausi