Nesvyžiaus kriptų slėpiniai: Radvilos, mumijos ir vištos galva (2)

9271
DELFI TV
2018 m. balandžio 3 d. 14:53
Kunigaikščiai Radvilos – viena galingiausių ir žinomiausių giminių Lietuvos istorijoje. Jų valdos driekėsi nuo Biržų iki Olykos (dabartinė Ukraina), jie buvo įtakingi šalies politikos veikėjai ir kūrėjai, dosnūs fundatoriai. Turtingas, įspūdingas ir šios giminės palikimas. Viena tokių vietų – Radvilų giminės laidojimo kriptos (mauzoliejus) Nesvyžiaus Dievo Kūno bažnyčioje.

Pirmoji barokinė bažnyčia Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje ir vienas didžiausių (vienos giminės palaidotų narių skaičiumi) mauzoliejų Europoje (ilsisi apie 70 Radvilų) iki šių dienų saugo ne vieną paslaptį. Kriptos paskutinį kartą tvarkytos 1905 m. 1953 m. sovietų mokslininkai čia ieškojo mumifikavimo paslapčių – iš Radvilų bandyta pasisemti patirties, kaip geriausiai išsaugoti mirusio Stalino kūną.

Mokslininkai į šią kriptą vėl įžengė tik po dešimtmečių – 2016–2017 m. Lietuvos specialistai čia atliko istorinius, antroploginius, paveldosauginius ir kitokius tyrimus. Slėpiniai pradėjo vertis: mumijos, senosios laidojimo ir balzamavimo tradicijos, žymiausių Radvilų palaidojimai, didikų vertos įkapės… Širdis gulinti greta vienos mumijos ir vištos galva greta kitos.

Apie Nesvyžiaus kriptų tyrimus ir naujausius atradimus kalbėjosi Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto mokslininkai Martynas Jakulis, Justina Kozakaitė ir Salvijus Kulevičius.

„Istorijos laboratorija“ yra bendras DELFI ir Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto projektas

Daugiau
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Naujausi