Savaitės įvykiai. Kodėl nepriimtas Partnerystės įstatymas ir kokios bus Minske nutūpdyto lėktuvo pasekmės (2)

12119
2021 gegužės mėn. 30 d. 18:00
Kodėl nebuvo priimtas Parnerystės įstatymas? Kokios bus Minske nutūpdyto lėktuvo pasekmės: aviacijai, Baltarusijai, sulaikytam žurnalistui Ramanui Pratasevičiui?

Šią savaitę Seime buvo teikiamas Partnerystės įstatymo projektas. Jis buvo atmestas vos kelių balsų persvara.

Liberalų frakcija, pristačiusi šį įstatymo projektą vadino tai svarbiausiu šios sesijos įstatymu, tačiau prieš nubalsavo du liberalai, vienas susilaikė. Vytautas Tomas Raskevičius sunkiai galėjo slėpti ašaras, tačiau tikino, kad nesustos.

Dar vienas akibrokštas, sukėlęs emocijų audrą Seime – valstiečių partijos atstovo Tomo Tomilino pasisakymo už šį įstatymo projektą. Jo bendrapartiečiai šaukė – Tomai, kas tau darosi – kai jis pradėjo savo kalbą už įstatymą, o kai baigė šnekėti – jam jau plojo kitų partijų atstovai.

Ekspertai sako – nereikia daryti visuomenės apklausų ar šaukti referendumų, reikia kiekvienai partijai savo viduje pasidaryti mažus referendumus ir galutinai suderinti poziciją partnerystės įstatymo atžvilgiu.

Svarbiausia šios savaitės tema tapo lėktuvo skridusio iš Atėnų į Vilnių pagrobimo istorija. Nors Baltarusijos pusė teigia, kad lėktuvą jie nuleido, nes reagavo į pranešimą apie sprogmenį, tačiau jų istorijoje ryškėja daug akivaizdžių neatitikimų.

Aviacijos ekspertai sako – taip, visuomet reaguojama į informaciją apie sprogmenį ir tokių lėktuvų nuleidimų pasitaiko ne taip jau retai. Tas lėktuvo nuleidimas Baltarusijos oro uoste nebūtų taip nustebinęs, jei ne po to sekę įvykiai – sulaikyti du lėktuvu skridę jaunuoliai. Vienam jų, Ramanui Pratasevičiui, laisvos žiniasklaidos kanalo Nexta įkūrėjui, gręsia gal net mirties bausmė. Jo merginai, Sofijai Sapegai – įkalinimas iki 12 metų. Dar trys keleiviai, keliavę tuo lėktuvu, į lėktuvą negrįžo.

Europos sąjungos vadovai skubiai rekomendavo visoms šalims narėms nevykdyti skrydžių virš Baltarusijos. Ar tai bus reikšmingas nuostolis Baltarusijai? O gal ją nuo beprotiškų veiksmų sulaikys tik naujos sankcijos, kurios šį kartą žada būti rimtesnės? Bet Lukašenkos rankose vis dar yra keli koziriai – Astravo atominė elektrinė ir draugystė su Rusija.

Studijoje įvykius Baltarusijoje aptarinės Vilniaus politikos analizės instituto vyr. analitikas Marius Laurinavičius ir analitikas Maksimas Milta.

Laida Savaitės įvykiai sekmadienį 18 val. per DELFI televiziją.

Rekomenduojame

Archyvo paieškos rezultatai