Dainiaus Sinkevičiaus dokumentinis filmas „Pravieniškių mafija“ (7)

666352
2019 m. sausio 14 d. 13:08
Visą Lietuvą sudrebinusios ir kalėjimų sistemos tamsiąją pusę atskleidusios ir jau betseleriu tapusios knygos „Pravieniškių mafija“ autorius, DELFI žurnalistas Dainius Sinkevičius pristato dokumentinį filmą tuo pačiu pavadinimu.

Kas yra „Pravieniškių mafija“, kaip už sunkius nusikaltimus nuteisti Kauno organizuotų nusikalstamų grupuočių nariai įkalinimo įstaigoje perėmė valdžią iš pareigūnų ir įvedė savo tvarką? Kaip išgyventi pataisos namuose ir ar čia įmanoma išlikti žmogumi? Apie tai dokumentiniame filme pasakoja bausmę už įvairius nusikaltimus Pravieniškėse atliekantys nuteistieji. Ir ne tik – apie pragaru virtusį gyvenimą ryžosi prabilti ir jau į laisvę išėjęs buvęs kalinys. Jonui – 30 metų, už grotų jis pateko būdamas 18-os, kai per išgertuves kaime nužudė savo draugą.

Pirmą kartą į pataisos namus patekusiam Jonui teko susipažinti su visai kitokiu pasauliu – vadinamojoje „kamoroje“ gyvenę aukščiausios kastos nusikaltėliai iš jo pareikalavo pinigų, o kadangi skurdžiai laisvėje gyvenęs nuteistasis jų neturėjo, buvo priverstas gyventi lauke. Ir buvo išniekintas. „Prievartavo mane kas trečią dieną“, – prisipažino Jonas.

„Tai – siaubinga istorija, Jono pasakojimas atskleidžia, kokie negailestingi buvo nusikaltėliai, kurių įvestoms nerašytoms taisyklėms pritardavo ir pataisos namuose dirbantys pareigūnai, – sako filmą kūręs D. Sinkevičius. – Pareigūnams buvo palanku, kad aukščiausioms kastoms priklausę „bachūrai“ vadovavo pataisos namams – dėl to nekildavo jokių neramumų, nes niekam nereikėjo, kad itin uždaroje sistemoje kiltų skandalai. Tačiau bomba vis tiek vieną dieną turėjo sprogti – vadovauti zonai norėjo vis daugiau nusikaltėlių, o kas vadovaus, spręsdavo laisvėje esantys organizuotų grupuočių lyderiai. Ir tarp jų vyko kova – man pavyko gauti nuo visuomenės nuslėptą vaizdo įrašą, kurį slapta padarė tuo metu „kamoros“ lyderių nurodymus vykdęs „bugoras“. Šiame vaizdo įraše nufilmuotas slapta į pataisos namus įneštas pistoletas, kuriuo esą turėjo būti nužudytas dabar dėl įvairių nusikaltimų teisiamas vienas „Pravieniškių mafijos“ lyderių. Ši istorija buvo nutylėta, tačiau pavyko prakalbinti šiuo metu užsienyje gyvenantį buvusį „bugorą“, kuris papasakojo, kad garsus „Agurkinių“ grupuotės narys buvo davęs įsakymą nužudyti. Filme jis yra įvardytas – tai bus labai netikėtas pasakojimas.“

Prabilti apie tamsiąsias pataisos namų paslaptis ryžosi ir kiti nuteistieji – jie atskleidė ne tik kaip į zoną patenka narkotikai, bet ir kodėl čia dirbantys pareigūnai nėra linkę įvesti tvarkos. „Jie bijo kalinių“, – sakė nuteistasis Tomas.

Ilgą laiką Pravieniškėse praleidęs kaunietis Mantvydas pirmą kartą ryžosi išskirtinei išpažinčiai – papasakojo, kaip nužudė savo geriausią draugą ir kodėl ilgą laiką šio artimiesiems nedrįso prisipažinti, kad būtent jo rankos yra suteptos krauju. „Jis prieš pat Naujuosius metus lygtinai buvo paleistas į laisvę“, – sakė D. Sinkevičius, kalinį kalbinęs dar įkalinimo įstaigoje.

Anot DELFI žurnalisto, vasarą kilęs „Pravieniškių mafijos“ skandalas tiesiogiai palietė Mantvydą – pareigūnai manė, kad jis yra slaptasis informatorius, todėl izoliavo nuo „bachūrų“.

„Šiuo filmu norėjau parodyti, kokia yra baisi netvarka įkalinimo įstaigose, kaip čia pirmą kartą patekęs nuteistasis turi pamiršti, jog yra žmogus – sistema, apie kokią pasakojo kaliniai, niekada nuteistajam nepadės atsitiesti, o tik dar labiau žlugdys, pavers dar siaubingesniu nusikaltėliu, todėl, deja, ne visi čia išgyvena, – sakė D. Sinkevičius. – Šis filmas, kaip ir mano knyga „Pravieniškių mafija“, yra tik suaugusiems ir tik stiprių nervų žmonėms – jame papasakotos istorijos yra tikros ir nesuvaidintos. Tokios, kokių niekas iki šiol nenorėjo matyti ir girdėti.“

„Pravieniškių mafija“

Filmo trukmė – 45 min.

Režisierius – Dainius Sinkevičius

Garso ir vaizdo režisierius – Aleksandras Zaikinas

Įgarsinimas – Rytis Kazlauskas

Dailininkai – Rimas Pocius, Ruta Cinkus

Operatoriai – Domantas Pipas, Kiril Čachovskij, Robertas Narmontas, Svajūnas Ablingis, Rinatas Chairulinas

Dokumentiniame filme panaudota informacija iš knygos „Pravieniškių mafija“, nuteistųjų ir Delfi.lt filmuota medžiaga.

Rekomenduojame

Archyvo paieškos rezultatai