Ar šiandieniniai energetinės nepriklausomybės projektai – dezinformacijos taikinyje? (8)

28724
2021 kovo mėn. 5 d. 12:00
Šį ketvirtadienį visuomenei pristatytas jau aštuntasis Valstybės Saugumo Departamento grėsmių nacionaliniam saugumui vertinimas, kuriame tarp didžiausių grėsmių ne vienerius metus įvardijama Rusijos valdžios struktūrų įtaka. Kremliaus vykdoma užsienio politika yra orientuota į kovą dėl savo įtakos ir galios pasaulyje išlaikymo.

Pasitelkdama informacinius karus, kuriuose dalyvauja „interneto troliai“, raudonosios brigados ar ištisi informacinės žalos darymo kariniai daliniai, jau kelis dešimtmečius bando „legalizuoti“ propagandą ir dezinformaciją paneigiant Baltijos šalių sprendimus ar projektus, ypač tuos, kurie sukuria politinę, ekonominę ar kitokią nepriklausomybę.

Kremliaus režimo siekis išlaikyti galios iliuziją ir mistifikuoti tam tikras temas, pvz., energetinę nepriklausomybę, yra dažnai per Baltijos šalių žiniasklaidą, pasinaudojant informacijos „išplovimu“ tokia pačia schema kaip pinigų plovimo atvejais. Tokiu būdu klaidinanti informacija tampa legali.

Tiesa, šiųmetėje ataskaitoje grėsmės, susijusios su SGD terminalu, neakcentuotos, tačiau energetikos sektorius iš esmės lieka vienu iš pagrindinių kibernetinių ir informacinių atakų taikiniu. NATO strateginės komunikacijos kompetencijų centras praėjusių metų gruodį paviešino tyrimą, kuriame, taikant tam tikrą metodiką, išanalizuoti Kremliui oficialiai ir neoficialiai dirbantys informacijos šaltiniai – kaip jie vykdo informacines kampanijas Šiaurės ir Baltijos šalyse, naudodami „informacijos plovimą“.

Nacionaliniai ir regioniniai energetikos objektai reguliariai tampa informacinių karų taikiniu įvairiais rakursais – ir kaip esą neatliepiantys jokių regioninių poreikių ar net nenešantys naudos pačioms valstybėms. Tokiu būdu Kremliaus taktika – ne tik diskredituoti Lietuvos ir apskritai – Baltijos šalių sprendimus, kurstyti neapykantą, bet ir galimai paneigti Baltijos šalių nepriklausomybės idėją kaip tokią.

Taigi, kokius turime ginklus šiame informaciniame kare ir kokios grėsmės galbūt aštrės, šį penktadienį diskutuosime su dr. Laurynu Kasčiūnu, Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininku, dr. Tomu Janeliūnu, VU TSPMI Tarptautinių santykių katedros profesoriumi ir dr. Arūnu Moliu, VDU Politikos mokslų ir diplomatijos fakulteto profesoriumi, einančiu ir AB „Klaipėdos nafta“ Reguliuojamos veiklos bei SGD projekto vadovo pareigas.

Užsakymo nr.: PT_86623609

Rekomenduojame

Archyvo paieškos rezultatai