Vilniaus baroko genijus - Jonas Kristupas Glaubicas (23)

8365
Žinių radijas
2015 m. sausio 3 d. 10:43
Kol kas beveik nieko nėra tiksliai žinoma apie Jono Kristupo Glaubico (~1700 - 1767) gyvenimą iki atvykimo į Vilnių, tik jo atvykimo data - 1738 m. Jis atvyko čia dirbti iš karto po didžiojo gaisro, sunaikinusio didžiąją dalį Vilniaus pastatų. Labai greitai Vilnius Glaubicą taip įkvėpė, kad čia jis sukūrė savitą ir atskirą baroko srovę - Vilniaus baroko mokyklą.

Viena pirmųjų šio stiliaus bažnyčių Vilniuje - benediktinių Glaubicui užsakyta šv.Kotrynos bažnyčia. Vėliau tokio tipo dvibokštės bažnyčios pasklido po visą LDK teritoriją nuo Žemaitijos iki Polocko, rytuose jos žymi LDK ribas - rytinę katalikybės sieną.

Kodėl liuteronas Glaubicas kūrė šventoves ne tik liuteronams, bet ir katalikams, unitams, stačiatikiams, žydams? Kodėl Jonas Kristupas Glaubicas patenka į labiausiai nusipelniusių Lietuvos asmenybių rangą?

Apie laidų ciklą

Nuo Parbaus, karaliaus Mindaugo pasiuntinio popiežiaus dvare  XIII a. viduryje, iki Eimunto Nekrošiaus - XXI a, toje pačioje Italijoje esančios Vičencos teatro Olimpico meno vadovo - Lietuva ne tik keitėsi, atsiverdama vėjams iš Europos, bet ir pati aktyviai keitė Europos veidą.

Šiame laidų cikle atskleisime, ką žinome ir prisimename apie istorines Lietuvos asmenybes, pakeitusias ne tik mūsų šalies, bet Europos gyvenimą, suteikusias tam sunkiai apibrėžiamam europietiškumo fenomenui lietuviškų bruožų, atspalvių, kvapų.

Daugiau

Rekomenduojame

Archyvo paieškos rezultatai