Jogaila - Vladislovas. Lietuvis, Lenkijos karalius (110)

10705
2014 m. gruodžio 13 d. 14:17
Kovų dėl lenkų okupuoto Vilniaus metu lietuvių sąmonėje Jogailai teko simobolinis atpirkimo ožio, juodosios Lietuvos istorijos figūros vaidmuo. Nors kovos dėl Vilniaus seniai baigėsi, Lietuvos krikštytojas, Vilniaus vyskupijos steigėjas Jogaila dar nėra gerai suprastas, deramai įvertintas.

Istorikas Darius Baronas sako, kad negalime sau leisti tokios prabangos - išmesti, atiduoti kitiems tokio žmogaus iš savo istorijos, nes tik skurdintume patys save. Užaugęs Vilniuje, stačiatikiškoje aplinkoje Jogaila per daug nesusisiejo su Rytų pasauliu ir nuosekliai siekė katalikiško krikšto. Jogaila - karalius Vladislovas, be abejo, daug nusipelnė Lenkijai, bet ir jo tėvynė Lietuva neturėtų pamiršti savo neformalaus valdovo didžiausio nuopelno - krikščionybės įvedimo.

Kodėl Jogaila, tapęs Vladislovu, skirtingai nei Vytautas, kratėsi savo pagoniško vardo?

Kitoje ciklo laidoje - kaip Mikalojus Ravila Juodasis tapo pirmuoju pasaulyje savo kūriniu išgarsėjusiu lietuviu.

Apie laidų ciklą

Nuo Parbaus, karaliaus Mindaugo pasiuntinio popiežiaus dvare  XIII a. viduryje, iki Eimunto Nekrošiaus - XXI a, toje pačioje Italijoje esančios Vičencos teatro Olimpico meno vadovo - Lietuva ne tik keitėsi, atsiverdama vėjams iš Europos, bet ir pati aktyviai keitė Europos veidą.

Šiame laidų cikle atskleisime, ką žinome ir prisimename apie istorines Lietuvos asmenybes, pakeitusias ne tik mūsų šalies, bet Europos gyvenimą, suteikusias tam sunkiai apibrėžiamam europietiškumo fenomenui lietuviškų bruožų, atspalvių, kvapų.

Daugiau

Rekomenduojame

Naujausi