Delfi tema. Adolfą Ramanauską-Vanagą slapsčiusi moteris: kai saugumiečiai atėjo daryti kratos, iš karto pražilome (6)

30201
2021 m. kovo 10 d. 21:00
Ona Jovaišienė kartu su vyru Vaclovu 1954-1955 metais savo sodyboje Gečialaukio kaime Alytaus raj, slapstė Adolfą Ramanauską-Vanagą ir jo šeimą.

Šiandien unikalus liudininkės pasakojimas, kaip gyveno jo šeima tuo laiku, kai partizaninė kova jau buvo pasibaigusi, nelikę ryšių, ginkluotų būrių, asmens sargybinių. Kaip reikėjo išgyventi, kai į vieną kambarį įvirsdavo nakvoti šiuose namuose susiruošęs nakvoti girtas vietinis milicininkas ir kaip Vanagas su namų šeimininku vogė bulves iš kolūkio ir iš ko šeima gyveno slapstydamasi.

Pačios O. Jovaišienės gyvenimas taip pat nepagailėjo. Kai išvežė šeimą ji dvejus metus slapstėsi. Vienas jos brolis išvežtas į Sibirą, kitas trejus metus partizanavo ir žuvo 1949 m., trečias brolis pasitraukė į Braziliją, bet jei, davus kyšį sovietiniams pareigūnams, pavyko grįžti į tėvų sodybą. Į čia, kur jau gyveno su vyru, 1954 m. ir atėjo A. Ramanauskas-Vanagas.

Tačiau jei reikėtų vėl slapstyti partizanų vadą, ji tą patį pakartotų. Prieš savaitę koronavirusą įveikusi moteris atšventė 93 metų sukaktį.

Rekomenduojame

Archyvo paieškos rezultatai