Situacija dėl „Brexit“ keičiasi: sprendimą nulėmė vienas balsas (3)

21186
REUTERS
2019 m. balandžio 4 d. 12:32
Jungtinės Karalystės parlamentarai trečiadienį vieno balso persvara pritarė įstatymui, kuris įpareigotų vyriausybę siekti atidėti „Brexit“ vėliau nei balandžio 12-oji, kad būtų išvengta išstojimo iš Europos Sąjungos be susitarimo scenarijaus.

Siekiant išvengti šalies išstojimo be sutarties jau kitos savaitės penktadienį, vėlai trečiadienį buvo skubiai surengtas parlamento balsavimas, per kurį minimalia persvara priimtas įstatymo projektas, numatantis, kad vyriausybė privalės siekti atidėti „Brexit“ po balandžio 12-osios.

Projektas žemuosiuose Bendruomenių Rūmuose buvo priimtas vos vieno balso persvara: 313 balsų prieš 312. Ketvirtadienį šis pasiūlymas dideliam vyriausybės apmaudui bus pateiktas Lordų Rūmams galutiniam patvirtinimui.

Įstatymo projektą Bendruomenių Rūmai apsvarstė skubos tvarka tik per vieną dieną. Kad įstatymas įsigaliotų, jį dar turi aprobuoti Lordų Rūmai ir pasirašyti Didžiosios Britanijos karalienė Elžbieta II.

Manoma, kad perai dėl šio įstatymo balsuos jau ketvirtadienį, ir jis bus galutinai patvirtintas iki savaitės pabaigos.

Kitą dieną po to, kai svarstomas pasiūlymas įgaus įstatymo galią, ministrė pirmininkė Theresa May turės nurodyti naują galutinę „Brexit“ datą. Paskui ji turės gauti parlamento pritarimą ir pateikti atitinkamą prašymą Europos Sąjungai, kuri savo ruožtu gali priimti arba atmesti gautą pasiūlymą.

Trečiadienį Europos Komisijos vadovas Jeanas Claude`as Junckeris jau įspėjo, jog ES nesutiks su nauju trumpalaikiu šalies išstojimo iš bendrijos datos atidėjimu, jeigu Didžiosios Britanijos įstatymų leidėjai iki balandžio 12 d. nepritars sutarčiai dėl „Brexit“ sąlygų. Jungtinės Karalystės uoliausi „Brexit“ šalininkai Konservatorių partijoje, tikėdamiesi, kad premjerė Theresa May išpildys jų svajonę išstoti iš Europos Sąjungos be jokios sutarties, mėgino „žaisti kietai“, bet apsiskaičiavo.

Buvęs Konservatorių partijos lyderis Iainas Duncanas-Smithas sakė, kad dėl premjerės pasirinkimo „jam gyslose sustingo kraujas“. „Bijau, kad „Brexit' niekada neįvyks“, – pridūrė jis. Daugelis atkakliai atmesdavusių Th. May sutartį nori, kad Britanija išstotų iš ES be jokio susitarimo, ir tikėjosi, kad tęsiantis parlamento paralyžiui šis scenarijus išsipildys.

Tačiau antradienį, po septynias valandas trukusio kabineto posėdžio, Th. May pasirinko kitą kelią ir paskelbė planą antrąkart atidėti „Brexit“ datą, kad dar sykį pamėgintų užsitikrinti parlamento palaikymą išstojimo sutarčiai.

Dabar stiprėja raginimai atstatydinti Th. May, bet žlugus gruodį surengtam balsavimui dėl nepasitikėjimo konservatoriai nebegalės mesti vyriausybės vadovei naujo iššūkio iki pat šių metų pabaigos.

Kad ir kas nutiktų artimiausiomis dienomis, pasikeitusi Th. May taktika gali išprovokuoti didelę Konservatorių partijos krizę.

Britų premjerės staigų pozicijos pasikeitimą ES lyderiai vertino atsargiai. Jie nori, kad išstojimo klausimas būtų išspręstas iki Europos Parlamento rinkimų, prasidėsiančių gegužės 23 dieną.

Tuo metu Vokietijos kanclerė Angela Merkel ketvirtadienį turi lankytis Dubline ir su Airijos premjeru Leo Varadkaru aptarti „Brexit“. Ji yra pažadėjusi „iki paskutinės valandos kovoti“, kad būtų išvengta Britanijos išstojimo be sutarties. Tokio scenarijaus atveju labiausiai nukentėtų vienintelė JK sausumos kaimynė Airija.

Rekomenduojame

Archyvo paieškos rezultatai