Restauruotas virš Hirošimos atominę bombą numetęs bombonešis (98)

13984
REUTERS
2015 m. rugpjūčio 6 d. 09:37
Prabėgus 70 metų nuo tos dienos, kai virš Japonijos Hirošimos miesto buvo numesta pirmoji kariniais tikslais panaudota atominė bomba, Smitsonijos instituto Nacionaliniame oro ir kosmoso muziejuje Virdžinijoje šį ginklą numetęs bombonešis tebėra populiarus ir simboliškas eksponatas.

Paulas Tibbetsas, pilotavęs bombonešį „Boeing B-29 Superfortress“, juodomis didžiosiomis raidėmis ant kairės lėktuvo nosies pusės užrašė savo motinos vardą ir pavardę – Enola Gay, taip suteikdamas pavadinimą istoriniam bombonešiui.

„Enola Gay“ misija buvo pirmoji tokio pobūdžio ir daug kas mano, kad ji padėjo užbaigti Antrąjį pasaulinį karą Ramiojo vandenyno regione. Ji taip pat davė pradžią atominių bombų amžiui, kuris sukėlė karybos revoliuciją.

„Tai „Boeing B-29“, bombonešis „Enola Gay “. Tai orlaivis, virš Japonijos Hirošimos miesto numetęs pirmąją atominę bombą istorijoje. Tai reikšmingas įvykis, žymintis branduolinį amžių, tačiau 1945 metais jis taip pat padėjo užbaigti Antrąjį pasaulinį karą Ramiojo vandenyno regione“, - sakė Nacionalinio oro ir kosmoso muziejaus aviacijos kuratorius, mokslų daktaras Jeremy Kinney.

Praėjus trims dienoms po sprogimo Hirošimoje, Jungtinės Valstijos virš Nagasakio miesto numetė antrąją atominę bombą, pramintą „Storuliu“ („Fat Man“).

Tarp 6000 „Boeing B-29“ lėktuvų „Enola Gay“ buvo vienas iš 30-ies bombonešių, kurie buvo modifikuoti taip, kad galėtų gabenti tokias sunkias bombas.

Dabartinės būklės „Enola Gay“ lėktuvas šio muziejaus eksponatu tapo 2003 metais. Prieš tai jis 300 tūkst. valandų buvo restauruojamas, sakė J. Kinney.

Restauravimo darbai prasidėjo 1984 metais. Tai buvo didžiausias kada nors įvykęs šio muziejaus restauravimo projektas. Iš pradžių buvo planuojama, kad bombonešis bus restauruojamas septynis metus. Tačiau darbai užtruko du dešimtmečius.

Daugiau

Rekomenduojame

Archyvo paieškos rezultatai