Popiežius į Lietuvą atveža viltį ir ragina niekada nepamiršti iškovotos laisvės kainos ir svarbos (1)

2060
REUTERS
2018 m. rugsėjo 21 d. 13:22
Lietuva, Latvija ir Estija laukia atvykstančio popiežiaus Pranciškaus, rugsėjo 22 dieną, šeštadienį, pradėsiančio vizitą Baltijos šalyse. Šias tris valstybes vienija panaši XX amžiaus istorija ir galima grėsmė iš Rusijos, po kurios padu valstybės praleido didžiąją dalį praeito amžiaus.

Kai 1993 metų rugsėjį Lietuvoje lankėsi Jonas Paulius II, Lietuva, Latvija ir Estija dar gyveno žlugus Sovietų Sąjungai prasidėjusioje suirutėje.

Dabar Estija, Latvija ir Lietuva priklauso NATO organizacijai ir Europos Sąjungai, visos trys šalys perėjo prie euro – tiek pasiekti nepavyko nė vienam kitam buvusios Sovietų Sąjungos regionui.

Nors trijų Baltijos valstybių pajamos per pastaruosius dešimt metų nuo maždaug pusės ES vidurkio šoktelėjo iki maždaug trijų ketvirtadalių, ekonomine nauda džiaugiasi tol gražu ne visi – deja, bet pajamų nelygybė viena ryškiausių Sąjungoje.

Nuo ketvirtadalio iki trečdalio visų gyventojų gyvena skurde, skundžiasi mažomis pensijomis ir kukliomis socialinėmis išmokomis. 2014 metais Rusijai aneksavus Krymą ir išaugus nuogąstavimams, jog kitos Maskvos sąraše gali būti Baltijos valstybės, pagrindiniu prioritetu regione įvardytos išlaidos gynybai. Baltijos valstybėse dislokuota keli tūkstančiais Jungtinių Valstijų ir NATO sąjungininkų karių.

Lietuva, Latvija ir Estija dar gydosi ir XX amžiaus 5-ojo dešimtmečio žaizdas, kai naciai, padedami vietinių, išžudė daugiau nei 200 tūkst. žydų, o keli šimtai tūkstančių žmonių Sovietų Sąjungos ištremti į Sibirą, siekiant pavergti maištingas aneksuotas teritorijas.

Popiežius Pranciškus aplankys laisvės kovų atminimo vietas: Rygoje padės vainiką prie monumento, tapusio antisovietinio judėjimo simboliu, o Vilniuje melsis prieš 75 metus likviduotame buvusiame žydų gete.

Pranciškus kalbės maldą ir prie vadinamosios Sibiro Madonos statulos Lietuvos sostinėje. Švč. Mergelės Marijos atvaizdą 1955 metais iš medžio išdrožė tremtyje Krasnodare gyvenantis lietuvis, norėdamas papuošti likimo draugų amžinojo poilsio vietą.

Pontifikas lankysis ir buvusiame KGB muziejuje Vilniuje, kur kalėjo ir nužudyti tūkstančiai sovietinio režimo priešininkų, tarp kurių ir dvasininkai.

Popiežius laikys mišias Talino Laisvės aikštėje. Sovietų laikais ji buvo vadinama Pergalės aikšte, ten vyko kariniai paradai.

Lietuva – bene katalikiškiausia iš visų trijų Baltijos valstybių, iš esmės tai glaudžiai susiję su bendra istorija su Lenkija.

Daugiau

Rekomenduojame

Archyvo paieškos rezultatai