Po „Brexit“ fiasko Didžioji Britanija rengiasi visiems blogiausiems scenarijams (8)

22126
REUTERS
2019 m. kovo 13 d. 11:47
Didžiosios Britanijos parlamentas antradienį antrąkart triuškinamai atmetė „Brexit“ sutartį, premjerei Theresai May nesugebėjus įtikinti įstatymų leidėjų pritarti išstojimo iš Europos Sąjungos sąlygoms net ir susitarus su Briuseliu dėl kai kurių pakeitimų ir likus vos 17 dienų iki planuojamo pasitraukimo iš Bendrijos.

Sutartis buvo atmesta Bendruomenių Rūmuose 391 balsu prieš 242, nors Th. May užsitikrino naujų Briuselio garantijų dėl prieštaringiausiai vertinamų „Brexit“ susitarimo elementų.

Tarp balsavusių prieš sutartį buvo 75 pačios Th. May Konservatorių partijos nariai. Šis žingsnis veda Jungtinę Karalystę į didesnį netikrumą, liekant vis mažiau laiko iki planuojamo šalies pasitraukimo iš Bendrijos kovo 29 dieną. Didėja tikimybė, kad abipus Lamanšo sąsiaurio gali kilti ekonomikos chaosas, jeigu Britanija nutrauks 46 metus gyvavusius ryšius su savo didžiausia prekybos partnere be jokio pereinamojo laikotarpio ir neturint jokio susitarimo dėl išstojimo sąlygų.

Parlamentarams nubalsavus prieš sutarties projektą, Th. May ryžtingai pareiškė toliau kovosianti. Ji pridūrė „iš pagrindų“ atmetanti balsavimo rezultatą. „Sutartis, kurią esame susiderėję, yra geriausia ir, išties, vienintelė sutartis“, – premjerė sakė nuščiuvusiam parlamentui tuojau po balsavimo.

Th. May pažadėjo leisti parlamentarams trečiadienį balsuoti dėl galimybės išstoti be jokio susitarimo. Jeigu tokia galimybė būtų atmesta, ketvirtadienį būtų sprendžiama, ar reikia kreiptis į ES atidėti išstojimo datą.

Tačiau euroskeptikai įsitikinę, kad vyriausybės suderėta sutartis yra tokia bloga, kad verta rizikuoti išstoti neturint jokio plano.

Didžiosios Britanijos įstatymų leidėjai trečiadienį balsuos, ar po dviejų savaičių palikti Europos Sąjungą nesudarius jokios sutarties. Prognozuojama, kad Bendruomenių Rūmai balsuos prieš „Brexit“ be sutarties.

Jei „Brexit“ be sutarties scenarijus bus atmestas, vyriausybė ketvirtadienį planuoja dar vieną balsavimą Bendruomenių Rūmuose dėl galimybės prašyti atidėti išstojimą.

„Balsavimas prieš išstojimą be sutarties ir už „Brexit“ atidėjimą neišspręs mūsų problemų. ES norės žinoti, kokios naudos mes tikėsimės iš tokio atidėjimo. Šiems Rūmams teks atsakyti į šį klausimą“, – kalbėjo smarkiai užkimusi vyriausybės vadovė. „Ar jie nori atšaukti 50-ąjį straipsnį? – klausė Th. May, turėdama galvoje „Brexit“ procesą. – Ar jie nori rengti antrą referendumą? O galbūt nori išstoti su sutartimi, tik ne su šia sutartimi?“ .

Tačiau pagrindinės opozicinės Leiboristų partijos lyderis Jeremy Corbynas pareiškė, kad ši sutartis yra „akivaizdžiai negyva“. Jis paragino premjerę pritarti jo planui dėl glaudesnių ekonominių ryšių su ES. Grupė įstatymų leidėjų trečiadienį planuoja pristatyti alternatyvų siūlymą atidėti „Brexit“ iki gegužės 22 dienos ir parengti su ES virtinę laikinų susitarimų, kurie galiotų iki 2021-ųjų.

Tačiau ES vyriausiasis „Brexit“ derybininkas Michelis Barnier pareiškė, jog Briuselis nebeturi ką pasiūlyti Londonui, todėl belieka ruoštis chaotiškoms skyryboms.
Jei britų parlamentarai trečiadienį pasisakys prieš išstojimą be sutarties ir ketvirtadienį išreikš norą, kad „Brexit“ būtų atidėtas, tam turės pritarti likusios 27 Bendrijos valstybės. Jų lyderiai kovo 21–22 dienomis susitiks Briuselyje.

Griežtos „Brexit“ linijos šalininkai ypač prieštaravo susitarime numatytos „apsidraudžiamosios priemonės“ (backstop) dėl Airijos sienos nuostatoms, su kuriomis, kaip jie baiminasi, Britanija gali neribotam laikui įstrigti muitų sąjungoje su ES. Kiti pagrindiniai susitarimo elementai yra piliečių teisių apsauga ir ES galutinė sąskaita Britanijai.

Rekomenduojame

Archyvo paieškos rezultatai