Pasipriešinimas May planui švelnėja, ji pažadėjo trauktis (0)

9562
REUTERS
2019 m. kovo 28 d. 12:10
Jungtinės Karalystės premjerė Theresa May pasisiūlė atsistatydinti, desperatiškai mėgindama įtikinti parlamentą pritarti jos išsiderėtam susitarimui dėl išstojimo iš Europos Sąjungos, tačiau patys įstatymų leidėjai vakare surengtais chaotiškais balsavimais nesugebėjo panaikinti aklavietės, atvedusios šalį į krizę.

Nebeturėdama kitų galimybių ir baimindamasi visiškai prarasti „Brexit“ proceso kontrolę, Th. May dramatiškai paskelbė, kad pasitrauktų iš pareigų, jeigu parlamentarai pagaliau pritartų jos išstojimo sutarčiai.

Šis pasiūlymas buvo pateiktas likus kelioms valandoms iki precedento neturinčios balsavimų virtinės Bendruomenių Rūmuose, įstatymų leidėjams pamėginus susitarti dėl kokio nors alternatyvaus „Brexit“ plano. Tačiau šie balsavimai tik dar aiškiau pademonstravo parlamento susiskaldymą. Ne vienas iš aštuonių pateiktų pasiūlymų negavo balsų daugumos.

Th. May „Brexit“ sutartį parlamentas anksčiau jau dukart atmetė, abu kartus – dideliu balsų skirtumu. Tačiau premjerė tebemėgina įtikinti juos pritarti šiam dokumentui iš trečiojo karto ir trečiadienį pateikė, kaip manoma, savo galutinį pasiūlymą.

Praeitą savaitę Th. May susitarė su ES lyderiais, kad „Brexit“ data būtų atidėta, didėjant nuogąstavimams, kad Didžioji Britanija žengia į potencialiai katastrofinį išstojimą be jokios sutarties.

Pagal pirminį planą, „Brexit“ turėjo įvykti kovo 29-ąją. Jeigu Th. May siūloma sutartis būtų priimta parlamento šią savaitę, „Brexit“ įvyktų gegužės 22 dieną.

Jeigu sutartis vėl būtų atmesta, premjerė turėtų iki balandžio 12-osios grįžti į Briuselį ir paaiškinti, kas bus toliau. Vienintelis dalykas, dėl kurio parlamentarams iki šiol pavyko sutarti – kad jiems nepatinka Th. May sutartis ir kad jie nenori išstojimo be jokios sutarties.

Tačiau priešinimasis premjerės planui pastaruoju metu švelnėjo. Vienas pagrindinių „Brexit“ šalininkų Borisas Johnsonas, laikomas galimu Th. May įpėdiniu, trečiadienį sakė parlamento nariams, kad palaikytų išstojimo sutartį. Keli kiti griežtosios linijos šalininkai irgi pakeitė poziciją.

Tačiau grupė konservatorių, pasivadinusių „spartiečiais“, lieka nusistatę prieš siūlomą susitarimą. Vis tik Dauningo gatvė tebeturi vilčių, kad šią savaitę parlamentarai galėtų trečiąkart balsuoti dėl sutarties, tačiau pabrėžė, kad toks balsavimas būtų įsitikinus, kad dokumentui bus pritarta.

Nusivylę Th. May atsisakymu keisti savo strategiją parlamentarai trečiadienį balsavo dėl virtinės alternatyvių scenarijų. Per šiuos balsavimus Th. May kabineto ministrai susilaikė. Parlamentarų buvo paprašyta balsuoti dėl aštuonių pasirinkimų, bet nė vienas jų negavo balsų daugumos.

Sėkmingiausiai pasirodė planas po „Brexit“ sukurti naują muitų sąjungą su ES – jis buvo atmestas 272 balsais prieš 264. Tačiau Th. May yra ne kartą pasisakiusi prieš tokią galimybę. Dabar planuojama, kad pirmadienį vėl bus balsuojama dėl didžiausio palaikymo sulaukusių variantų.

Didžiajai Britanijai iš esmės liko keturios bendros kryptys: „Brexit“ sutarties patvirtinimas, „Brexit“ be sutarties, derybos dėl „Brexito“ atidėjimo ilgam laikui, siekiant parengti naują strategiją, arba „Brexit“ atšaukimas.

Visais keturiais atvejais veiksmų eiga būtų skirtinga, tačiau, atrodo, kad pasirinkus bet kurį iš jų, Th. May turės atsistatydinti arba šaliai teks surengti pirmalaikius rinkimus.

Tikėtina, kad nutiks abu dalykai.
Th. May deputatams konservatoriams pareiškė, jog ji nebevadovaus partijai ir vyriausybei kitame derybų dėl „Brexit“ etape ir pasitrauks, jeigu jos siūlomam sandorio variantui bus pritarta.

Tarp galimų kandidatų pakeisti Th. May minimi Davidas Lidingtonas, Michaelas Gove'as, Borisas Johnsonas, Jeremy Huntas, Sajidas Javidas ir Dominicas Raabas.

Rekomenduojame

Naujausi