Pasaulio lyderiai aukščiausio lygio susitikime sprendžia klimato kaitos klausimus: konferencija kritikuojama dėl tuščių pažadų„Tvari Lietuva“ vadovės komentaras tiesiai iš Egipto (0)

767
Delfi rytas | www.DELFI.lt
2022 m. lapkričio 7 d. 15:50
Šiandien Egipte prasidėjo Jungtinių Tautų klimato kaitos konferencijos (COP27) pasaulio vadovų aukščiausio lygio susitikimas, kuriame turėjo dalyvauti ir prezidentas Gitanas Nausėda, tačiau sekmadienį mirus prezidento tėvui Antanui Nausėdai prezidento dalyvavimas susitikime atšauktas. Lietuvos delegacijai vadovaus aplinkos ministras Simonas Gentvilas.

Klimato kaitos konferencijoje Šarm el Šeiche vieši ir „Tvarios Lietuvos“ vadovė Rugilė Matusevičiūtė, kuri tiesiogiai iš Egipto pasakoja apie COP27 esmę ir tikslus.

R. Matusevičiūtė teigia, kad Jungtinių tautų klimato kaitos konferencija vyksta kasmet jau 30 metų. Šiais metais konferencija organizuojama 27-ą kartą. Kaip ir kiekvienais metais joje ieškoma būdų, kaip kovoti su klimato kaita bei kaip prie jos prisitaikyti.

Per visus 30 metų klimato kaitos konferencija neįvyko vos keletą kartų, tarp jų – tais metais, kai pasaulyje prasidėjo kovid-19 pandemija.

„Kuo šių metų konferencija šiek tiek skiriasi nuo kitų ir į ką vertėtų atkreipti dėmesį? Ukrainoje prasidėjęs karas sumaišė kortas tiek energetinės transformacijos, tiek šalių susidomėjimo investuoti į tvarumą ir į žaliąjį kursą srityse. Matome ne vieną pavyzdį Lietuvoje, Vokietijoje, JAV ir kitose šalyse, kai valstybės vis dėlto šiek tiek sustabdo savo tvarumo tikslus dėl to, kad kovotų su energetine krize, su kuria susiduriame. Šiais metais šis klausimas yra aštriausias“, – teigia „Tvari Lietuva“ vadovė.

Ji pabrėžia ir tai, kad visai neseniai dėl klimato kaitos trečdalis Pakistano buvo užlieta, dalis šalių patyrė milžiniškus nuostolius dėl užsitęsusių sausrų. Todėl, pasak R. Matusevičiūtės, klimato kaitos poveikis besivystančioms valstybėms taip pat yra labai svarbus COP27 klausimas.

„Ko tikimės iš dviejų konferencijos savaičių? Kad nuo klimato kaitos nukentėjusios ekonomiškai besivystančios šalys prašys didžiojo dvidešimtuko valstybių (G20), kaip jos sako, ne paramos, ne pagalbos, o teisingumo. Tai yra finansuoti jų patirtą ir patiriamą žalą dėl klimato kaitos. Kaip vakar sakė Pakistano užsienio reikalų ministras: mes neprašome paramos, mes neprašome pagalbos, mes prašome teisingumo“, – įžvalgomis tiesiai iš Egipto dalijasi „Tvari Lietuva“ vadovė.

Ji taip pat atkreipia dėmesį, kad didysis dvidešimtukas išmeta 80 proc. viso pasaulio šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio, todėl, anot pašnekovės, dažna šių metų COP‘o diskusijų tema – kaip tos šalys kompensuos žalą, kurią valstybės patiria dėl klimato kaitos.

„Tai yra esminės šių metų temos. Manau, kad išgirsime daug skambių pasisakymų. Numatytas ir JAV prezidento Joe Bideno vizitas. Rytoj, lapkričio 8 d. čia pasisakyti atvyksta pasaulio šalių lyderiai“, – sako R. Matusevičiūtė.

Daugiau

Rekomenduojame

Archyvo paieškos rezultatai