Naujojoje Zelandijoje per šaudymą dviejose mečetėse žuvo 40 žmonių (8)

64473
REUTERS
2019 m. kovo 15 d. 10:39
Naujosios Zelandijos mieste Kraistčerče 40 žmonių buvo nušauti, o dar mažiausiai 20 buvo sužeisti penktadienį per šaudynes dviejose mečetėse, kuriose vyko popietės pamaldos, pranešė vyriausybė ir teisėsauga.

Įvykių liudininkai pasakojo matę krauju apsipylusių kūnų; tarp aukų, kaip manoma, esama vaikų. Šalies premjerė Jacinda Ardern pareiškė, kad šios šaudynės yra „viena tamsiausių Naujosios Zelandijos dienų“.

Pasak jos, 30 aukų buvo nužudytos mečetėje „Masjid Al Noor“ („Šviesos mečetė“) Kraistčerčo mieste. Kiti septyni žuvusieji buvo rasti kitoje mečetėje, esančioje Linvudo priemiestyje, o dar trys buvo nušauti lauke prie šių maldos namų. J. Ardern per spaudos konferenciją užsiminė, kad atakos motyvas galėjo būti nusistatymas prieš imigrantus.

Pasak jos, daug žmonių, paveiktų šių šaudynių, tikriausiai yra migrantai arba pabėgėliai.
Tuo metu policija paragino nesidalyti internete plintančiais „itin sukrečiančia filmuota medžiaga“ iš išpuolio vietos. Policija nurodė sulaikiusi keturis asmenis – tris vyrus ir moterį.

Pareigūnai pridūrė radę ir neutralizavę keletą savadarbių sprogstamųjų įtaisų.

Pasak M. Busho, saugumo pajėgos neutralizavo kelis savadarbius sprogstamuosius įtaisus, pritvirtintus prie automobilių, sustabdytų po šių išpuolių. Naujosios Zelandijos pareigūnai nepateikė daugiau detalių apie sulaikytus asmenis, bet Australijos premjeras Scottas Morrisonas sakė, kad mažiausiai vienas iš jų yra ultradešiniųjų pažiūrų ekstremistas, turintis Australijos pilietybę.

Be to, vienas dėl šio išpuolio atsakomybę prisiėmęs vyras paskelbė 74 puslapių manifestą, kuriame paaiškino, kas esantis ir kodėl ėmėsi šių veiksmų. Jis nurodė esąs 28 metų australas, atvykęs į Naująją Zelandiją tik suplanuoti ir treniruotis įvykdyti šią ataką. Vyras teigė nepriklausantis jokiai organizacijai, bet palaikęs ryšius su daugeliu nacionalistų grupių ir joms aukojęs pinigų. Manifeste rašoma, kad jis veikia vienas ir kad jokia grupė neliepė jam įvykdyti šios atakos.

Manifesto autorius pridūrė, kad kad jo taikiniai yra mečetės Kraistčerče ir Linvude, taip pat trečia mečetė Ašbertono mieste, jeigu jis sugebės ten nusigauti. Vyras nurodė pasirinkęs Naująją Zelandiją dėl jos vietos, kad parodytų, jog net atokiausi pasaulio kampeliai nėra apsaugoti nuo „masinės imigracijos“.

Visos šalies mečetės buvo perspėtos užsidaryti, kol pavojus bus pašalintas. Žmonės raginami neiti iš namų. Taip pat uždarytos švietimo įstaigos Kraistčerče, bet vėliau šis nurodymas buvo atšauktas.

Pareigūnai perspėjo musulmonus visoje šalyje neiti į mečetes „niekur Naujojoje Zelandijoje“. Penktadienis yra musulmonų šventadienis.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Naujausi