Maskvos metro – požeminis sovietinės istorijos muziejus (5)

3988
REUTERS
2018 m. birželio 17 d. 22:46
Kai iš visų pasaulio kampelių į Maskvą dėl Pasaulio futbolo čempionato atvykę šio sporto gerbėjai skubės į metro, norėdami pasiekti susitikimų vietas, vienu šūviu jie nušaus du zuikius – tuo pačiu galės pakeliauti ir po buvusios Sovietų Sąjungos meno ir istorijos pasaulį.

Pirmoji Maskvos metro linija buvo atidaryta dar 1935 metais, o jos stotys neretai primena ne ką kitą, o požeminius rūmus.

XX amžiaus 8-ąjį dešimtmetį Maskvos metro stočių sienoms ir kolonoms buvo panaudotas net dvidešimties skirtingų rūšių marmuras, taip pat granitas ir oniksas.

Stotys puoštos skulptūromis, bareljefais ir spalvingomis mozaikomis, vaizduojančiomis įvairius sovietinio gyvenimo aspektus ar garsius istorinius epizodus, pavyzdžiui, Rusijos revoliuciją, Stalino valdymą ar Antrąjį pasaulinį karą.

Novoslobodskaja stotis unikali vitražais, kurie padeda pasimiršti, jog esate po žeme, ir kuria šviesos iliuziją, pabrėžia gidė.

Dekoruodama savo miesto metro sistemą, Maskva daugiausia kliovėsi menininkų iš Baltijos valstybių, puošusių katalikų maldos namus, talentu, taip pat vietos kūrėjais.

Tėvynė, dažnai vaizduodama kaip kūdikį prie krūtinės glaudžianti motina, turi savo atvaizdų ir metro stotyse, tokiu būdu Antrojo pasaulinio karo metais siekta įkvėpti patriotinių jausmų.

Rusijos sostinės metro garsėja ir vietos legendomis. Viena iš jų – Revoliucijos aikštės stoties šuo, kurio varinę nosį paskubomis trina visi, trokštantys, kad išsipildytų jų norai. Šuo – dalis 1905 metų sukilimo kovotojo skulptūros. Remiantis miesto legenda, šią tradiciją pradėjo studentai, kurie šuns nosį trindavo tikėdamiesi sėkmės egzaminuose. Buvo pagaminta originalios statulos kopija ir pastatyta stotyje. Ji per gana trumpą laiką pelnė turistų simpatijas.

Maskvos metro sistema tarsi gyvas organizmas vystėsi ne vieną dešimtmetį. Kuo toliau, tuo dekoro elementai paprastėjo. Požeminis Rusijos miestas išaugo iki 14 linijų, kurių bendras ilgas siekia 424,7 kilometro. Metro sistemą sudaro 252 stotelės ir šimtai tūkstančių žmonių, kiekvieną dieną besinaudojančiu šiuo istorijos muziejumi po žeme.

Daugiau

Rekomenduojame

Naujausi