Opozicijos žurnalistas iš Uzbekistano Muchammadas Bekžanovas kalėjime praleido beveik 18 metų. Išėjęs į laisvę jis papasakojo apie kankinimus, kuriuos jam teko patirti.

Mirus Uzbekistano lyderiui Islamui Karimovui, kuris šalį valdė 27 metus, kalėjimuose sėdintiems opozicionieriams atsirado viltis išeiti į laisvę.

Muchammadas Bekžanovas buvo nuteistas 1999 metais už tai, kad išleido uždraustą laikraštį „Erk“ (jis buvo jo vyriausiasis redaktorius), už dalyvavimą neteisėtuose politiniuose protestuose ir sprogdinimų Taškente organizavimą. Jis buvo sulaikytas Ukrainoje ir perduotas Uzbekistanui.

Žurnalistas savo kaltę neigė ir tvirtino, kad jį vertė prisipažinti kankindami. Jis buvo nuteistas 15 metų kalėti, bet bausmės laikas buvo sutrumpintas. Į laisvę žurnalistas turėjo išeiti 2012 m., bet netikėtai bausmė buvo pratęsta dar penkeriems metams už tai, kad jis „nepakluso pataisos įstaigos darbuotojo reikalavimams“.

Iš viso M. Bekžanovas už grotų praleido beveik 18 metų, o namo grįžo tik šių metų vasario mėnesio pradžioje.

M. Bekžanovo teigimu, po I. Karimovo mirties praėjusių metų rugsėjį, jis pajuto, kad kažkas pasikeitė. Su juo ėmė elgtis švelniau.

M. Bekžanovą palaikė žurnalistai ir žmogaus teisių aktyvistai iš viso pasaulio. Jam siuntė laiškus ir atvirukus, o giminaičiai jam pasakojo apie tai, kas vyksta pasaulyje.

I. Karimovą, kuris atrodė būsiantis amžinas valdovas, prezidento poste pakeitė Šavkatas Mirzijojevas, kuris ėmėsi mažinti šalies uždarumą. Bent jau taip parodo išoriškai.