Istorinė vaizdo medžiaga: susidorojimas Tiananmenio aikštėje (6)

4594
REUTERS
2015 m. birželio 4 d. 15:26
Praėjus 26 metams nuo 1989 metų birželio 4-osios, kai Kinijos kariai Pekino Tiananmenio aikštėje paleido ugnį į protestuotojus už demokratiją, oficialus aukų skaičius iki šiol lieka nežinomas.

Vyriausybė niekada neskelbė, kiek žmonių žuvo per šį susidorojimą, bet žmogaus teisių organizacijų ir liudininkų teigimu, aukų skaičius galėjo svyruoti nuo kelių šimtų iki kelių tūkstančių.

Tiananmenio aikštėje susirinkę studentai priešais oficialų komunistų revoliucijos lyderio Mao Zedongo portretą iškėlė savo pačių „Demokratijos deivės“ statulą.

Norėdami išreikšti savo pyktį korupcija, blogu ekonomikos valdymu, nepotizmu ir prastomis karjeros galimybėmis studentams, į Pekino centrą suplūdo daugiau kaip 1 mln. žmonių.

1989 metų birželio 4 dieną, po kelias savaites Pekino Tiananmenio aikštėje trukusių protestų, tankus pasitelkę kariai numalšino demonstracijas. Toks susidorojimas sulaukė pasaulinio pasmerkimo.

Kadras su vienišu protestuotoju, stovinčiu priešais tankų eilę, tapo vienu įtakingiausių XX amžiaus simbolių.

2009 metais Kinijos lyderis reformistas Zhao Ziyangas nutraukė 1989 metų susidorojimą gaubusią tylą, pasmerkdamas protestuotojų žudynes kaip „tragediją“. Tačiau tai jis padarė savo prisiminimų įraše, kuris buvo paviešintas praėjus keturiems metams nuo jo mirties.

Daugiau

Rekomenduojame

Archyvo paieškos rezultatai