ES sutiko atidėti „Brexit“ dar ilgesniam laiku – iki spalio 31 dienos (11)

16886
REUTERS
2019 m. balandžio 11 d. 12:07
Europos Sąjungos šalių lyderiai dar kartą sutiko atidėti „Brexit“ terminą. Po ilgų diskusijų išstojimo datą nuspręsta pratęsti iki spalio 31 dienos, tačiau sprendimas bus persvarstytas birželio mėnesį, praneša skynews.com. Tai jau antras kartas, kuomet ES šalys, stringant išstojimo projekto pritarimui Didžiojoje Britanijoje, sutinka pratęsti terminą siekiant išvengti išstojimo be susitarimo rizikos.

Lankstus „Brexit“ termino pratęsimas iki spalio 31-osios sudarys sąlygas Didžiajai Britanijai ratifikuoti išstojimo iš Europos Sąjungos sutartį, bet šio dokumento keisti nenumatoma, pareiškė Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas.

Pasibaigus neeiliniam Europos Sąjungos viršūnių susitikimui, per kurį su Britanija buvo susitarta pratęsti „Brexit“ terminą, D. Tuskas ketvirtadienį taip pat sakė, kad Londonas dar gali atsisakyti išstoti. Tuomet, pasak jo, Britanija pratęstų savo bendradarbiavimą kaip ES narė, išsaugodama visas savo teises.

Po užsitęsusių derybų Briuselyje paryčiais priimtas susitarimas reiškia, kad tuo atveju, jeigu Londonas pasiliks Europos Sąjungoje po gegužės 22 dienos, britų rinkėjai turės dalyvauti Europos Parlamento rinkimuose. Jeigu Britanija juose nesutiks dalyvauti, šalis turės palikti bloką birželio 1-ąją. JK ministrė pirmininkė Theresa May sakė dabar toliau dėsianti pastangas, kad Britanijos parlamentas patvirtintų jos suderintą „Brexit“ sutartį, turinčią užtikrinti sklandų išstojimą.

Ketvirtadienį ji kreipsis į Bendruomenių Rūmus, o vyriausybės pareigūnai vėliau susitiks tolesnių derybų su pagrindine opozicine Leiboristų partija ir mėgins rasti išeitį iš politinės aklavietės.

Viršūnių susitikimo atmosfera buvo labiau įtempta nei tikėtasi: Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas smarkiai priešinosi ilgam pratęsimui, deryboms užsitęsus nuo trečiadienio pavakarės iki ketvirtadienio paryčių. Remiamas Belgijos, Austrijos ir kelių mažesnių ES šalių E. Macronas reikalavo, kad „Brexit“ būtų atidėtas tik kelioms savaitėms ir kad turi būti užtikrinta, jog per tą laikotarpį Londonas nesikiš į ES reikalus.

Vis dėlto dauguma lyderių, įskaitant Vokietijos kanclerę Angelą Merkel, pritarė ilgesnės trukmės planui, tad Prancūzijai teko pasitenkinti sąlyga, jog proceso būklė bus įvertinta per įprastą ES viršūnių susitikimą birželio 20–21 dienomis. E. Macronas vėliau sakė, kad tai yra „geriausias įmanomas kompromisas“, leidęs išsaugoti kitų 27 ES šalių vienybę.

Šis ES šalių sprendimas reiškia, kad Didžioji Britanija nepaliks Europos Sąjungos be susitarimo šį penktadienį, balandžio 12 dieną, kas būtų reiškę chaosą tarp abiejų pusių - Didžiosios Britanijos ir Europos Sąjungos šalių.

Rekomenduojame

Archyvo paieškos rezultatai