Britanijos parlamentas priėmė įstatymą, atmetantį „Brexit“ be sutarties galimybę (0)

10088
REUTERS
2019 m. balandžio 9 d. 11:44
Didžiosios Britanijos parlamentarai pirmadienį priėmė naują įstatymą, kuriuo siekiama šią savaitę išvengti JK išstojimo iš ES be sutarties, įpareigojantį vyriausybę prašyti ES lyderių vėl atidėti „Brexit“.

Praėjusią savaitę pateiktam teisės aktui, kuris buvo skubiai priimtas abejų parlamento rūmų, priešinosi vyriausybė, teigianti, kad tokia iniciatyva gali apriboti jos galimybes per derybas su Europos Sąjunga.

„Tai visiška nesąmonė“, – įstatymų leidėjams sakė Andrea Leadsom, parlamente atstovaujanti vyriausybei.
Teisės aktas buvo priimtas parlamentarų iniciatyva, apeinant įprastą priėmimo tvarką, pagal kurią parlamentarai svarsto ir priima vyriausybės siūlomus teisės aktus.

Pagal naująjį įstatymą, vyriausybė dabar turės antradienį pateikti parlamentui siūlymą dėl „Brexit“ atidėjimo.

Vėliau šį planą ministrė pirmininkė Theresa May pateiks ES lyderiams per trečiadienį prasidėsiantį viršūnių susitikimą. Parlamentarams bus leista balsuoti dėl vyriausybės plano ir patiems siūlyti, kokios trukmės turėtų būti atidėjimas.

Įstatymas leidžia vyriausybei siekti bet kokios trukmės atidėjimo nuo gegužės 22 dienos. Th. May jau prašė atidėti „Brexit“ iki birželio 30 dienos, bet galutinį sprendimą priims ES lyderiai, galintys sutikti nukelti išstojimą tik daug vėlesniam laikui.

Priimtas įstatymas faktiškai neužkirs kelio JK išstojimui iš bloko nepasiekus sutarties, kai penktadienį Britanijai sukaks Bendrijos nustatytas galutinis terminas. Toks scenarijus įsigalios automatiškai, jei per viršūnių susitikimą Britanijai ir ES nepavyks susitarti, kad „Brexit“ būtų dar kartą atidėtas.

Jungtinės Karalystės premjerė Theresa May (Tereza Mei) antradienį vyksta aptarti „Brexit“ su Prancūzijos prezidentu Emmanueliu Macronu ir Vokietijos kanclere Angela Merkel.

Th. May ir E. Macrono susitikimas Paryžiuje įvyks 19 val. Lietuvos laiku Eliziejaus rūmuose.

Kiek anksčiau buvo pranešta, kad JK premjerė antradienį vyksta ir į Berlyną, kur susitiks su A. Merkel. Šių derybų tema taip pat bus „Brexit“.

Šiuose susitikimuose ministrė pirmininkė išdėstys Europos lyderiams, dėl kokių priežasčių ji siekia atidėti „Brexit“ tolesnei datai negu dabar numatyta balandžio 12-oji.

Trečiadienį Briuselyje rengiamas neeilinis Europos Sąjungos viršūnių susitikimas, kuriame bus svarstomas Th. May prašymas atidėti „Brexit“ iki birželio 30-osios. Tam turi vienbalsiai pritarti visos likusios 27 ES narės. Visgi kai kurie lyderiai, ypač E. Macronas, neslepia, kad jau pavargo nuo „Brexit“ dramos ir nenori patenkinti šio Th. May prašymo.

Rekomenduojame

Archyvo paieškos rezultatai