Britanijos parlamentas atmetė „Brexit“ be susitarimo galimybę (0)

4498
REUTERS
2019 m. kovo 15 d. 12:10
Jungtinės Karalystės įstatymų leidėjai ketvirtadienį nusprendė, kad reikia prašyti Europos Sąjungos atidėti kovo 29-ąją numatyto šalies išstojimo iš bloko terminą iki birželio 30-osios. Kaip rodo patikslinti duomenys, pasiūlymui pritarta 413 balsų prieš 202, nors prieš jį balsavo dauguma valdančiosios Konservatorių partijos ir septyni iš 28 kabineto narių.

Parlamentarai 211 balsų persvara pritarė pasiūlymui paprašyti ES, kad mažiausiai trims mėnesiams būtų atidėtas „Brexit“ terminas, ir artimiausiu metu surengti balsavimą dėl pasitraukimo iš Bendrijos susitarimo, nors jį Bendruomenių Rūmai jau dukart atmetė. Šis Bendruomenių Rūmų sprendimas reiškia, kad dabar premjerė Theresa May paprašys ES leisti atidėti jos šalies išstojimo iš Bendrijos datą.

Tokiam pasiūlymui privalo pritarti visos likusios 27 ES šalys narės.

Vyriausybės teiktame pasiūlyme taip pat sakoma, kad jei JK visgi prireiks ilgesniam laikui atidėti pasitraukimą iš ES, šaliai teks dalyvauti Europos Parlamento rinkimuose. Prieš šį balsavimą įstatymų leidėjai atmetė visus pasiūlymus dėl pataisų vyriausybės parengtam dokumentui. Be kita ko, nepritarta galimybei surengti antrą „Brexit“ referendumą – tai yra smūgis daugeliui britų, tebesvajojančių išsaugoti savo europinę tapatybę.

Anksčiau šią savaitę Th. May perspėjo, kad toks trumpas „Brexit“ atidėjimas prasmingas tik tokiu atveju, jei parlamentas kovo 20-ąją pritars jos išsiderėtam skyrybų su Briuseliu susitarimui. Tokiu atveju premjerė prašys atidėti „Brexit“ datą iki birželio 30-osios, kad sutartis galėtų būti ratifikuota.

Priešingu atveju, premjerės teigimu, teks atidėti „Brexit“ ilgesniam laikui. ES lyderiai sakė svarstysiantys bet kokį Londono pasiūlymą.

Tačiau jie taip pat nori iki ateinančią savaitę Briuselyje įvyksiančio viršūnių susitikimo sužinoti, kokiam laikui turėtų būti pratęstas ši procesas ir ką ketinama nuveikti per jį nuveikti.

Jeigu „Brexit“ datą tektų nukelti daug vėlesniam laikui, Britanijai tektų dalyvauti gegužę vyksiančiuose Europos Parlamento rinkimuose. Tokia padėtis atrodytų itin keista.

Vis dėlto kol kas lieka galioti kovo 29-osios teminas, šalis neturi patvirtintos išstojimo sutarties, o premjerė atrodo praradusi savo susiskaldžiusio kabineto kontrolę.

Be to, ateinančios savaitės pradžioje turėtų būti dar kartą balsuojama dėl jau dukart atmestos Th. May „Brexit“ sutarties. Taigi, chaotiško išstojimo be jokio susitarimo tikimybė išlieka, jeigu Th. May strategija būtų atmesta trečią kartą arba jeigu nepavyktų užsitikrinti kitų 27 ES šalių vienbalsio pritarimo pratęsti procesą.

Th. May, jau anksčiau šią savaitę smarkiai užkimusi, pasibaigus ketvirtadienio balsavimams į parlamento narius nebesikreipė.

Rekomenduojame

Archyvo paieškos rezultatai