Atmosfera dėl „Brexit“ įtempta, May „smarkiai išsisukinėjo“ (1)

13638
REUTERS
2019 m. kovo 22 d. 15:01
Europos Sąjungos lyderiai ketvirtadienį susitarė pasiūlyti Didžiosios Britanijos premjerei Theresai May dvi galimybes atidėti „Brexit“, kad kovo 29-ąją būtų išvengta chaotiško šalies išstojimo iš bloko be jokio susitarimo, nurodė du Europos šaltiniai.

Jeigu Britanijos parlamentas artimiausiomis dienomis sutiks su Th. May ir Briuselio suderinta išstojimo sutartimi, „skyrybos“ būtų atidėtos iki gegužės 22 dienos, siekiant suteikti laiko sutarties tekstui ratifikuoti, naujienų agentūrai AFP sakė vienas šaltinis Prancūzijos prezidentūroje. Jeigu sutartis vėl būtų atmesta, ES dar galėtų pasiūlyti atidėti „Brexit“ trumpesniam laikui – iki balandžio 12-osios. Tai būtų paskutinė diena, iki kurios Jungtinė Karalystė privalėtų apsispręsti, ar ji nori dalyvauti gegužę vyksiančiuose Europos Parlamento rinkimuose.

CNN skelbia, kad rytą atmosfera buvo įtempta: ES lyderius akivaizdžiai išgąsdino dar vienas blankus Theresos May pasirodymas. Vienas šaltinis teigė, kad Th. May „smarkiai išsisukinėjo: jokių atsakymų, jokio aiškumo, jokios pažangos“. Tačiau vėliau Europos Komisijos pirmininkas Jeanas-Claude’as Junckeris sakė, jog „atmosfera buvo gera“ ir pažymėjo, kad ES kantrybė buvo bandoma, tačiau dar neišseko. Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas sakė, kad šis sprendimas buvo priimtas vienbalsiai ir kad dabar jis bus įteiktas Th. May. Vėliau jis nurodė, kad JK premjerė šį planą priėmė.
Britų premjerė Theresa May prašė ES atidėti „Brexitą“ iki birželio pabaigos. Tačiau tam priešinasi daugelio ES šalių vyriausybės, nes tai yra data po gegužės 23-26 dienomis vyksiančių Europos Parlamento rinkimų. Tokiu atveju Jungtinė Karalystė rinkimuose turėtų dalyvauti, nors ir palieka ES. Th. May dalyvavimą rinkimuose atmeta. Pradžioje planuota, kad Didžioji Britanija valstybių bendriją paliks kovo 29-ąją. Tačiau tai jau nebeįmanoma – nebent šalis išstotų be susitarimo. Europos Komisijos pirmininkas Jeanas Claude'as Junckeris pareiškė, kad jei britų parlamentas dar kartą atmes „Brexito“ susitarimą, gali būti surengtas dar vienas ES lyderių susitikimas.
„Brexit“ priešininkai jau surinko daugiau kaip 2 mln. parašų Daugiau kaip du milijonai žmonių per parą pasirašė internetinę peticiją, raginančią Didžiosios Britanijos vyriausybę sustabdyti „Brexit“ procesą, o ketvirtadienį dėl didelio lankytojų skaičiaus netgi sutriko šios svetainės veikla, skelbia BBC.

Rekomenduojame

Archyvo paieškos rezultatai