Amerikiečių gyvybių nusinešęs išpuolis Sirijoje kelia keblumų Trumpo planams (1)

4519
REUTERS
2019 m. sausio 17 d. 14:11
Sirijos šiaurėje įvykdyta mirtininko sprogdintojo ataka, trečiadienį nusinešusi keturių amerikiečių, įskaitant du karius, gyvybes aptemdė Vašingtono planus išvesti savo karinį kontingentą iš šios šalies.

Sprogdinimas, už kurį atsakomybę prisiėmė džihadistų judėjimas „Islamo valstybė“ (IS), buvo įvykdytas po praeitą mėnesį JAV prezidento Donaldo Trumpo netikėtai paskelbto pranešimo, kad jis įsako išvesti iš Sirijos visus ten esančius amerikiečių karius, nes ekstremistai jau yra „didžiąja dalimi įveikti“.

Vienos kurdų naujienų agentūros paskelbtoje filmuotoje medžiagoje matyti prie Manbidžo centre esančios maitinimo įstaigos pažirusios nuolaužos ir nuo sprogimo pajuodęs fasadas.

Kaip rodo Pentagono statistika, trečiadienio sprogdinimas pagal žuvusių amerikiečių skaičių yra didžiausias išpuolis prieš Sirijoje su IS kovojančius JAV karius nuo pat jų dislokavimo 2014 metais.

Sakydamas kalbą Vašingtone susirinkusiems JAV ambasadoriams viceprezidentas Mike'as Pence'as nekomentavo pastarosios atakos, tik sakė, kad Jungtinės Valstijos užtikrins IS sutriuškinimą.
Išpuolis buvo įvykdytas Sirijos kurdams, veikiantiems vietovėse aplink Manbidžą, atmetus Turkijos planus dalyvauti prižiūrint „saugiąją zoną“, turinčią apimti kurdų kontroliuojamus rajonus palei abiejų šalių sieną.

Turkija ne kartą grasino atakuoti Vašingtono remiamus Sirijos kurdus, Ankaros laikomus „teroristais“, veikiančiais jos pietinėje pašonėje.

Vašingtonas, smarkiai priklausomas nuo kurdų pagalbos per savo kampaniją prieš IS Sirijoje, D. Trumpui paskelbus planus išvesti kontingentą stengėsi suteikti kovotojams saugumo garantijų.

Ankara sveikino Vašingtono planus išvesti iš Sirijos apie 2 000 karių turintį savo kontingentą, bet kurdų kovotojų ateitis kurstė įtampą tarp abiejų NATO narių.
Planuojamas JAV pajėgų išvedimas privertė kurdus skubiai ieškotis naujų sąjungininkų Damasko vyriausybėje, seniai atmetančio kurdų autonomijos idėją.

Sirijos režimas, nuo 2015 metų remiamas Rusijos karinėmis priemonėmis, suintensyvino puolimą prieš džihadistus ir sukilėlius. Dabar Damasko pajėgos kontroliuoja beveik du trečdalius šalies teritorijos.
Trečiadienį Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas sakė, kad vyriausybė turi susigrąžinti šalies šiaurės kontrolę.

Rekomenduojame

Archyvo paieškos rezultatai