aA
Nevyriausybinės organizacijos „Gelbėkit vaikus“ dienos centrus lankantiems vaikams pasiruošti naujiems mokslo metams kasmet padeda prekybos tinklas „Rimi“. Jo kvietimu su „Gelbėkit vaikus“ dienos centrą Vilniuje lankančiais vaikais susitikusios kineziterapeutės Dovilės Šimonytės-Šturienės teigimu, karantino laikotarpiu itin sumažėjo vaikų fizinis aktyvumas, daugiau laiko teko praleisti prie ekranų. Artėjant mokslo metams specialistė rekomenduoja tėvams atkreipti dėmesį į vaikų laikyseną ruošiant pamokas, o taip pat sekti, kaip vaikai nešioja savo kuprines ir ką į jas dedasi.
 Rimi“ dovanos
Rimi“ dovanos

Vaikus pradžiugino kanceliarinėmis priemonėmis

Ketvirtadienį sostinėje įsikūrusio vaikų dienos centro „Duok ranką“ vaikams „Rimi“ iniciatyva buvo surengtas kasmetinis mokslo metų pradžios renginys, kurio metu vaikams padovanotos būtiniausios kanceliarinės priemonės. Jos pasiekė ir kitų Lietuvos miestų vaikų dienos centrų auklėtinius. Organizacijos „Gelbėkit vaikus“ kuruojamuose vaikų dienos centruose kasdien lankosi vaikai iš socialinės rizikos ar itin vargingai gyvenančių šeimų. Vaikų dienos centruose vaikai yra maitinami, jiems suteikiamos galimybės pailsėti, paruošti pamokas bei turiningai praleisti laisvalaikį.

Mokslo metų sutiktuvėse Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro sveikatos stiprinimo skyriaus kineziterapeutė Dovilė Šimonytė-Šturienė vaikams vedė paskaitą apie taisyklingą laikyseną, sėdėjimą ir kvėpavimą, pasidalijo patarimais, kaip reikėtų tinkamai dėvėti kuprines ir sėdėti ruošiant pamokas. Kineziterapeutė vaikams pademonstravimo ir įvairius tempimo bei suaktyvinimo pratimus, kuriuos būtina atlikti ilsintis nuo mokslo.

Stebėkite vaiko laikyseną ir sėdėseną

Anot Dovilės Šimonytės-Šturienės, pandemija prisidėjo prie vaikų sveikatos, ženkliai mažėjo jų fizinis aktyvumas, todėl artėjant mokslo metams specialistė rekomenduoja atkreipti dėmesį į taisyklingą vaikų laikyseną bei sėdėseną ir daugiau laiko skirti įvairiems pratimams, kurie padėtų stiprinti vaikų fizinę sveikatą.

 Ekranas nuo akių turėtų būti per ištiestą ranką
Ekranas nuo akių turėtų būti per ištiestą ranką

„Labai svarbu užtikrinti taisyklingą vaikų laikyseną, nes jų stuburas yra itin minkštas ir paslankus, todėl lengvai ir greitai prisitaiko prie blogų padėčių. Dėl to stuburas gali iškrypti, atsirasti skoliozė ar kilti nugaros skausmai. Būtina stebėti, kaip vaikai ruošia pamokas ir kaip tuo metu sėdi – pėdos turi remtis į kietą pagrindą, visi sąnariai turi būti sulenkti 90 laipsnių kampu, o alkūnės – atremtos į porankius arba laikomos ant stalo. Vaikai turi sėdėti ant tvirto pagrindo, taisyklingai – nepersikreipę, nesusidėję kojos ant kojos ar nepasikišę jų po savimi. Kitaip tariant – neturėtų būti jokių iškreiptų padėčių“, – sako kineziterapeutė.

Specialistė teigia, kad taisyklingą laikyseną palaikyti padeda fizinis aktyvumas, tačiau didelį nerimą kelia vis dažnėjantis „žinučių kaklo sindromas“ (angl. „text-neck“). „Vaikai vis daugiau laiko praleidžia su telefonais ir būna nuolat pasilenkę. Laikysena, kai vaikas nuleidžia galvą ir žiūri žemyn yra ypač grėsminga, nes sukelia įtampą kaklo bei pečių juostos srityje. Kaklo slanksteliai tuomet užspaudžia nervus, o jų užspaudimo pasekmė gali būti sutrikusi kraujotaka rankose, plaštakų tirpimas ir kt. Kuo daugiau vaikas lenkia kaklą, tuo labiau apkrauna stuburą, dėl ko ilgainiui pasikeičia kaklo fiziologinis linkis ir išsikreipia kaklo slanksteliai. Šį sindromą gydyti labai sudėtinga, tačiau jo neįgyti daug lengviau – tiesiog reikėtų tinkamame aukštyje laikyti telefoną. Tėvai turėtų kontroliuoti ir stebėti, kad vaikai tinkamai laikytų telefoną, o geriausia – daugiau laiko praleistų ne ekranuose, bet aktyviai leisdami laiką ir sportuodami“, – sako D. Šimonytė-Šturienė.

Kuprinės svoris gali iškreipti vaiko stuburą

Anot specialistės, prie vaikų fizinės sveikatos prisideda ir taisyklingas kuprinės nešiojimas. Tai, kad kuprinė per sunki, nešiojama per žemai arba vieno peties, gali būti netaisyklingos vaiko laikysenos pasekmė, nugaros skausmų ar nuovargio priežastis. Renginio metu specialistė pademonstravo vaikams, kaip taisyklingai susireguliuoti, užsidėti ir nešioti kuprinę.

„Remiantis Pasaulio Sveikatos Organizacijos (PSO) rekomendacijomis, optimalus pilnos kuprinės svoris turėtų sudaryti ne daugiau kaip 10-15 proc. mokinio kūno masės. Geriausia, kad sudarytų iki 10 proc. vaiko kūno svorio. Tuščios kuprinės, skirtos pradinukams, svoris neturėtų viršyti 700 g, o vyresnių moksleivių – 1 kg. Tėvams reikėtų sverti vaikų kuprines ir stebėti, ką į jas dedasi vaikai. Dažnai, ypač į pradinukų kuprines, patenka nereikalingi daiktai ar žaislai, kurių kuprinėje neturėtų būti. Sunkesnius daiktus, pavyzdžiui, vadovėlius, kuprinėje reikėtų dėti kuo arčiau stuburo, o lengvesnius daiktus išdėlioti aplink“, – sako kineziterapeutė.

 Kineziterapeutės paskaita
Kineziterapeutės paskaita

Specialistė teigia, kad svarbu ir tai, kokia yra vaiko kuprinė. „Kuprinės dirželiai būtinai turi būti reguliuojami, kad vaikas pats galėtų užsidėti kuprinę ant pečių, pernelyg neužlauždamas rankų. Patogiausi yra 4 cm pločio kuprinės dirželiai, paminkštinti pečių zonoje. Geriausia, jei kuprinė turi vidinį karkasą, išlaiko savo formą ir nesudrimba. Tokioje kuprinėje kieti knygų kampai nespaus nugaros, be to, ilgiau nesusilamdys knygos minkštais viršeliais. Idealiausia, kai kuprinė pagaminta iš lengvo, tampraus, sintetinio ir lengvai skalbiamo audinio“, – patarimais dalijasi D. Šimonytė-Šturienė

Susitikimą su kineziterapeute organizavusi „Rimi Lietuva“ ne pirmus metus padeda į naujus mokslo metus išlydėti organizacijos „Gelbėkit vaikus“ dienos centrus lankančius vaikus ir dovanoja vaikams kuprines bei mokyklinius reikmenis. Parama dienos centrų išlaikymui bei vaikų veikloms renkama ir „Rimi“ tinklo parduotuvėse – čia įrengtos aukų dėžutės. Padėti sunkiai besiverčiančiose šeimose augantiems vaikams norintys „Rimi“ pirkėjai taip pat gali paaukoti sukauptas lojalumo programos lėšas. Šiais būdais praėjusias metais „Gelbėkit vaikus“ organizacijos veiklai surinkta 46 249 eurų.

Šioje rubrikoje publikuojami įmonių ir organizacijų pranešimai spaudai. Už jų turinį atsako juos atsiuntę asmenys ir jų atstovaujamos organizacijos.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

„Eckes-Granini Lietuva“ migrantų vaikams padovanojo daugiau nei 21 tūkst. pakelių sulčių

Verslas tiesia pagalbos ranką Lietuvoje atsidūrusioms migrantų šeimoms – didžiausia Lietuvoje...

Siekdama prisidėti prie žiedinės ekonomikos plėtros Baltijos šalyse, „Tetra Pak“ suteiks galimybę grąžinti kartonines pakuotes (1)

Pasaulyje pirmaujanti maisto apdirbimo ir pakuočių iš kartono gamintoja „Tetra Pak“ Baltijos...

Prekybos tinklas „Iki“ perdavė migrantams paramą higienos priemonėmis ir maistu (1)

Prekybos tinklas „Iki“ , siekdamas palengvinti migrantų gyvenimo sąlygas bei jais...

Judrioje Vilniaus sankryžoje pasodintas „Stipriausių Lietuvoje“ parkas (2)

Vienoje judriausių sostinės vietų, Gerosios Vilties transporto žiede, penktadienį pasodinta...

„Revolut“ vertins poveikį aplinkai, bendradarbiaus su „Watershed“

Finansinių technologijų įmonė įsipareigojo įvertinti ir sumažinti savo pasaulinį anglies...

Top naujienos

Matulas ragina kaukėmis neapsiriboti: siūlytų dar bent kelias karantino priemones (177)

Premjerei Ingridai Šimonytei pranešus apie tai, kad gali būti vėl įvedamas karantinas , numatant...

Įkvėpimo dėl nelegalių migrantų rado Danijoje: siūlo jiems kurti gyvenvietes už ES ribų

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narė Dovilė Šakalienė siūlo svarstyti galimybę...

Vilniuje prie namų užpulti gėjai nesijaučia saugūs: niekada nežinai, kas tavęs laukia (621)

Prie nuomojamo buto sostinės centre užpulti netradicinės seksualinės orientacijos vaikinai teigia,...

Nepriklausomų tiekėjų pasiūlymai parodė, kiek brangsta elektra: kaina gali būti ir dviguba (361)

150 kilovatvalandžių, dvi laiko zonos po lygiai – dabar mokėti tektų 21,23 euro, o nepriklausomi...

Turkija po „rinkimų“ supykdė Rusiją (109)

Turkijos atsisakymas pripažinti Rusijos parlamento rinkimų rezultatus Kryme sukėlė Maskvos pyktį.

Vokietija šokiruota: degalinėje nužudytas kaukę prašęs užsidėti kasininkas papildyta (292)

Vokietija antradienį reiškia šoką ir pasipiktinimą dėl incidento, kai vienoje degalinėje...

Per savaitę COVID-19 protrūkių išaugo daugiau nei pusantro karto: mato tik vieną kelią to išvengti (175)

Epidemiologinė situacija šalyje ir toliau išlieka sudėtinga, rodo Nacionalinio visuomenės...

Mįslė Kroatijos pareigūnams: itin atokioje vietovėje rasta moteris nepamena net savo vardo (18)

Vienoje Kroatijos saloje rasta sužeista moteris, kuri puikiai kalba angliškai, tačiau apie save...

Goda Alijeva atsakė į gandus, esą buvęs Mios vyras padovanojo jai slaptos pasiturinčios mylimosios automobilį (6)

Antradienį žiniasklaidai buvo išplatintas pranešimas spaudai, kuriame pasakojame apie nuo buvusio...

Viktorija Dačinskaitė | D+

Draustinyje išvydo nevaržomai klestint itin nuodingą augalą: pavojus žmogui – neįtikėtinas Gali sukelti 3 laipsnio nudegimą (1)

Nors Sosnovskio barštis naikinamas ne vieną dešimtmetį, o pernai kovai su juo skirta pusė...