aA
Dažnam Lietuvos gyventojui vietos gamintojų prekės ir produktai asocijuojasi su gera kokybe, dėmesiu sveikatai. Tačiau ne visada susimąstome, kad didesnis dėmesys vietinei produkcijai turi dar du naudingus efektus – augančią Lietuvos ekonomiką ir tvaresnę aplinką.
Šviežios daržovės
Šviežios daržovės
© Shutterstock

„Vienas paprasčiausių ir veiksmingiausių būdų kiekvienam iš mūsų padėti puoselėti supančią aplinką yra teikti pirmenybę vietiniams gaminiams. Aritmetika labai paprasta: kuo mažesnį atstumą prekei reikia įveikti nuo gamintojo iki vartotojo, tuo mažiau išteklių prireiks jai transportuoti ir tuo mažesnis neigiamas poveikis aplinkai padaromas“, – sako „Investuotojų forumo“ vadovė Rūta Skyrienė.

Pasak jos, svarbu ir tai, kad vietos gamintojų prekėms ir paslaugoms pristatyti paprastai užtenka trumpesnių tiekimo grandinių, reikia mažiau įvairių tarpininkų, kas vėlgi reiškia didesnį efektyvumą ir taupesnį įvairių išteklių – energijos ir kitų – naudojimą: „Tokiu būdu prisidedame ir prie mūsų šalies ekonomikos. Užtikrindami vietos gaminių paklausą, sudarome prielaidas verslui kurtis bei plėstis Lietuvoje ir taip padedame jai tvariai augti.“

Tvarumo aspektas itin išryškėja renkantis sezonines vietos daržoves ir vaisius. „Pavyzdžiui, pomidorai, užauginti vasarą Lietuvoje, bus tvaresni nei užauginti Ispanijoje, nes mūsų klimatas šiuo metų laiku leidžia be didesnio vargo turėti tinkamas sąlygas geram derliui be itin didelių elektros energijos, vandens ir kitų išteklių naudojimo. Be to, vietos prekės bus visada šviežesnės nei importuotos, nes greičiau pateks į prekybos vietas“, – pastebi „Rimi Baltic“ Socialinės atsakomybės strategijos ir vystymo vadovas Liudvikas Aleliūnas.

Vietos produkcija pasitikime labiau

Neseniai atliktas Lietuvos augalų apsaugos asociacijos tyrimas parodė, kad šalies gyventojai vietos ūkininkų produkciją vertina geriau nei kitų šalių. Dauguma sutinka, kad Lietuvoje išaugintos daržovės ir vaisiai yra saugūs vartoti, turi daugiau vitaminų ir mineralų. Be to, tyrimo respondentai mano, kad vietos ūkininkai naudoja mažiau cheminių apsaugos priemonių ir trąšų nei kitose šalyse.

„Rimi“ statistika tai patvirtina – tinklo klientų nuomonės tyrimai rodo, kad kasmet nuosekliai auga tiek įprastų, tiek ekologiškų prekių pardavimai. Populiariausios kategorijos, kuriose parduodama daugiausia vietos produkcijos – pieno gaminiai, duona ir kiaušiniai. „Rimi“ prekybos centrų tinkle lietuviški yra 78 proc. duonos produktų, 87 proc. pieno produktų, 82 proc. kiaušinių.

Mažieji vietos gamintojai įdomūs, bet turi atlikti tvarumo namų darbus

Auganti paklausa vietos produkcijai lemia, kad į mažesnius Lietuvos gamintojus dėmesį atkreipia ir tarptautinės bendrovės, investuotojai, kurie, be to dar deda daugiau pastangų rūpindamiesi ir savo poveikiu aplinkai.

„Stebime vis didesnį aktyvumą šioje srityje. Viena vertus, tai daryti įpareigoja besikeičianti teisinė aplinka, augantis tarptautinės bendruomenės, Europos Sąjungos dėmesys ir reikalavimai tvariai veiklai. Kontroliuodamos savo poveikį aplinkai vis daugiau organizacijų siekia mažinti CO2 emisijas visoje tiekimo grandinėje – partnerystė su vietos tiekėjais yra vienas veiksmingiausių būdų tai daryti. Kita vertus, daugeliu atvejų bendradarbiavimas su vietos gamintojais ir partneriais tiesiog ekonomiškai efektyvesnis, nes mažesnis fizinis atstumas tarp gamintojo ir vartotojo leidžia mažinti veiklos kaštus“, – teigia R. Skyrienė.

Kaip pastebi L. Aleliūnas, glaudesnis darbas su Lietuvos verslu turi didelį teigiamą poveikį šalies regionams: „Paprastai tai būna regionų verslai, kur užimtumas, nedarbas ir kitos socialinės problemos yra didesnės nei didmiesčiuose. Todėl rodydami daugiau dėmesio jų produkcijai, padedame jiems augti, o tai reiškia investicijas į plėtrą, technologijas, geresnį darbo užmokestį ir socialines garantijas būtent šalies regionuose.“

„Investuotojų forumo“ vadovė atkreipia dėmesį, kad smulkiesiems Lietuvos gamintojams, norintiems kurti ir stiprinti partnerystę su didžiaisiais rinkos dalyviais, itin svarbūs trys elementai – skaidrumas, kokybė ir tvarumas.

„Smulkieji verslai turėtų skirti ypatingą dėmesį tvarumui, gamybos ir veiklos poveikiui aplinkai, nes į jį savo ruožtu atsižvelgia didžiosios įmonės ir finansų institucijos, planuodamos ir vertindamos savo pačių veiklos ir tiekimo grandinės paliekamą pėdsaką. Dar svarbesnis aspektas yra veiklos skaidrumas: siekdami dirbti su didžiaisiais žaidėjais, verslininkai ir gamintojai privalo būti visiškai skaidrūs. Trečiasis, ne mažiau reikšmingas aspektas yra gaminamų prekių ar paslaugų kokybė. Mūsų narių patirtis rodo, kad būtent šie trys elementai – skaidrumas, kokybė, tvarumas – bet nebūtinai mažiausia kaina, dažnai būna lemiami renkantis vietos tiekėjus ir partnerius“, – sako R. Skyrienė.

Šioje rubrikoje publikuojami įmonių ir organizacijų pranešimai spaudai. Už jų turinį atsako juos atsiuntę asmenys ir jų atstovaujamos organizacijos.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Lietuviškas startuolis „Aeroclass“ pritraukė 1,2 mln. JAV dolerių investiciją

Lietuvių įkurtas „Aeroclass“ pritraukė 1,2 mln. USD dydžio investiciją iš į aviacijos...

„Eckes-Granini Lietuva“ migrantų vaikams padovanojo daugiau nei 21 tūkst. pakelių sulčių

Verslas tiesia pagalbos ranką Lietuvoje atsidūrusioms migrantų šeimoms – didžiausia Lietuvoje...

Siekdama prisidėti prie žiedinės ekonomikos plėtros Baltijos šalyse, „Tetra Pak“ suteiks galimybę grąžinti kartonines pakuotes (1)

Pasaulyje pirmaujanti maisto apdirbimo ir pakuočių iš kartono gamintoja „Tetra Pak“ Baltijos...

Prekybos tinklas „Iki“ perdavė migrantams paramą higienos priemonėmis ir maistu (1)

Prekybos tinklas „Iki“ , siekdamas palengvinti migrantų gyvenimo sąlygas bei jais...

Judrioje Vilniaus sankryžoje pasodintas „Stipriausių Lietuvoje“ parkas (2)

Vienoje judriausių sostinės vietų, Gerosios Vilties transporto žiede, penktadienį pasodinta...

Top naujienos

Kupiškio ligoninės vadovą Julių Panką nustebino darbuotojų skundas: mano, kad tai – kerštas (249)

Kupiškio ligoninė s darbuotojos – slaugytojos ir padėjėjos – pasijuto skriaudžiamos: per...

Vaidas Mikaitis | D+

Nykiame krašte viešėjusiems lietuviams gautas pasiūlymas išvaikė nuobodulį – vyrukai, pirkite žmonas

Praeitą savaitę pasakojau, kaip su savo broliu, Pravalturo direktoriumi renkamės kurias pasaulio...

Nausėdos kalboje išskyrė pagrindinę žinutę: tam tikra prasme tai naujas iššūkis (106)

Gitanas Nausėda dalyvauja Jungtinių Tautų (JT) Generalinės Asamblėjos 76-ojoje sesijoje...

Su išniekinta trispalve kaunietį sulaikė prie Seimo: palaikau LGBT bendruomenę, bet nenoriu, kad ją išaukštintų (121)

Prie Seimo per surengtą šeimų mitingą trispalvę išniekinęs ir iš seksualinių mažumų...

Trys dažniausios apatinių dėvėjimo klaidos: kodėl po baltais drabužiais neturėtumėte dėvėti baltos liemenėlės? (28)

Ne vienerius metus savame versle besisukanti Vilmantė Markevičienė juokais prisimena anoniminio...

Orų prognozė: atslenkanti šiluma toli gražu gali nepradžiuginti

Ketvirtadienį virš mūsų regiono pasikeis oro masių pernašos kryptis: iš vakarų atslenkantis...

„Achema“: įmonės veikla tapo nuostolinga, į prastovas išleidžiama apie 400 žmonių atnaujinta (122)

Didžiausia dujų vartotoja šalyje Jonavos azotinių trąšų gamintoja „ Achema “ pranešė, kad...

Po komandos draugo metimo – pastaba Grigoniui: gal kitąkart ramiau? (22)

Sekmadienį Marius Grigonis įsirašė į savo CV naują pasiekimą. Lietuvio atstovaujamas Maskvos...

Madingiausios makiažo tendencijos: dabar tai rudens trendas (38)

Vasarą dekoratyvinę kosmetiką keičia saulė, tačiau atvėsus orams, norisi natūralų grožį...

Tailandas jau atviras turistams, bet reikia žinoti kelias taisykles: pasidalijo išsamia instrukcija, ką daryti norintiems nuvykti dar šiemet (33)

Jei pandemijos metu svajojate apie tolimus kraštus, jūs – ne vienintelis. Egzotiškos šalys irgi...