aA
Vėjo energetikai sparčiai plečiantis Europoje, sektoriaus dalyviai imasi veiksmų, kad užtikrintų maksimalų vėjo energetikos žalumą. Nors šiandien jau yra perdirbama iki 90 proc. vėjo elektrinių detalių, iššūkį kelia iš kompozitinių medžiagų pagamintos, todėl sunkiau perdirbamos jų mentės. Vėjo energetikos sektoriaus dalyviai savo iniciatyva ragina Europos Komisiją nuo 2025 m. uždrausti vėjo elektrinių mentes šalinti sąvartynuose – tam turi ruoštis ir Lietuva, sako Lietuvos vėjo elektrinių asociacijos (LVEA) direktorė Urtė Daškevičiūtė.
Vėjo energetikos sektoriaus dalyviai aktyviais veiksmais siekia visiško vėjo elektrinių perdirbimo ar antrinio panaudojimo
© Organizatorių nuotr.

„Lietuvoje vėjo energetika buvo pradėta vystyti sąlyginai neseniai ir tik dabar įgauna tikrąjį pagreitį. Pirmoji vėjo elektrinė Lietuvoje pastatyta 2003 m., o pirmasis jų parkas šalyje pradėjo veikti 2006 m. Kadangi vėjo elektrinių gyvavimo amžius šiuo metu yra apie 20–25 metus, vadinasi, per artimiausius kelerius metus mes taip pat susidursime su pirmųjų vėjo elektrinių parkų išmontavimu ar modernizavimu, kai senos vėjo elektrinės keičiamos modernesnėmis naujomis“, – komentuoja U. Daškevičiūtė.

Vėjo elektrinių mentės yra netoksiškos ir saugios šalinti sąvartynuose, tačiau, vėjo energetikos vystytojų įsitikinimu, toks menčių šalinimas yra vertingų išteklių švaistymas, todėl Europos vėjo energetikos industriją vienijanti organizacija „Wind Europe“ paskelbė poziciją, kuria raginama nuo 2025 m. Europoje uždrausti šalinti vėjo jėgainių mentes jas kaupiant sąvartynuose. Taip pat aktyviai raginama įsipareigoti pakartotinai panaudoti, perdirbti arba atkurti 100 proc. eksploatuojamų menčių.

Kol kas Europos Sąjungos (ES) šalys nėra įpareigotos uždrausti vėjo jėgainių menčių šalinti sąvartynuose, šis draudimas galioja tik tokį sprendimą priėmusiose Austrijoje, Suomijoje, Vokietijoje ir Nyderlanduose.

Ieškoma būdų panaudoti antrąkart

Pasak LVEA direktorės, vėjo energetikos vystytojų savo iniciatyva keliamas klausimas dėl elektrinių menčių išmetimo į sąvartynus demonstruoja brandų požiūrį į poveikį aplinkai.

„Vėjo energetikos verslas siekia būti žalias nuo A iki Z. Dėl šios priežasties vėjo elektrinių menčių perdirbimas šiame sektoriuje yra vienas pagrindinių prioritetų, ties kuriuo intensyviai dirba vėjo energetikos bendruomenė. ES jau dabar finansuoja daug įvairių projektų, skirtų šiai problemai spręsti – nuo vėjo jėgainių menčių antrinio panaudojimo baldų gamyboje, kuriant viešą infrastruktūrą iki visiško jų perdirbimo. Skaičiuojama, kad šiuo metu jau yra sukurti mažiausiai septyni galimi vėjo elektrinių menčių apdorojimo būdai. Tereikia surasti ekonomiškai patraukliausią ir tvariausią. Kadangi į tai investuojama ne tik daug laiko, bet ir lėšų, tikiu, kad jau po kelerių metų vėjo elektrinių mentės bus nesunkiai perdirbamos“, – sako U. Daškevičiūtė.

Alternatyva vėjo jėgainių menčių perdirbimui, kuri šiuo metu sėkmingai taikoma, – jų pritaikymas kitiems tikslams: vaikų žaidimų aikštelių įrangai, lauko baldams, suolams, pavėsinėms, tiltams ir pan. Tobulinama pačių menčių gamyba taip pat teikia vilčių, kad ateityje nebenaudojamos įrangos perdirbimas bus gerokai prieinamesnis.

Šiuo metu perdirbti jėgainių mentes yra įsipareigoję tokie įrangos ir elektros energijos gamintojai, kaip „Siemens“, „Vestas“, „Ørsted“ ir „Vattenfall“. Vokietijos koncernui „Siemens“ priklausanti bendrovė „Siemens Gamesa“ jau sukūrė pirmąją pasaulyje visiškai perdirbamą mentę.

Galimybės Lietuvos verslui

Kalbant apie antrinį išmontuotų vėjo elektrinių menčių panaudojimą, U. Daškevičiūtė įžvelgia galimybių ir Lietuvos verslui.

„Menčių perdirbimas galėtų būti puiki niša mūsų verslininkams – esame strategiškai patogiame logistikos taške, turime patogų tarptautinį krovinių gabenimą užtikrinantį jūrų uostą. Lietuva jau traukia užsienio kapitalo įmonių žvilgsnius – jos domisi galimybėmis čia įkurti vėjo elektrinių menčių perdirbimo gamyklas“, – tvirtina pašnekovė.

„Wind Europe“ prognozuoja, kad iki 2025 m. iš vėjo jėgainių parkų bus pašalinta apie 25 tūkst. tonų nebeeksploatuojamų jėgainių menčių. Didžiausi jų kiekiai numatomi vėjo energetikos srityje lyderiaujančiose šalyse – Vokietijoje, Ispanijoje ir Danijoje. Iki 2030 m. senų vėjo jėgainių menčių kiekis gali pasiekti 52 tūkst. tonų, kai prie vėjo jėgainių parkų modernizavimo prisijungs kitos šalys: Italija, Prancūzija ir Portugalija.

U. Daškevičiūtė atkreipia dėmesį, kad nepaisant iššūkių, kuriuos kol kas kelia menčių perdirbimas, vėjo energetikos nauda – neginčijama: ji yra vienas mažiausiai šiltnamio efektą sukeliančių dujų per visą gyvavimo ciklą išmetančių energijos gamybos būdų.

Šioje rubrikoje publikuojami įmonių ir organizacijų pranešimai spaudai. Už jų turinį atsako juos atsiuntę asmenys ir jų atstovaujamos organizacijos.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

„Wizz Air“ išrinkta tvariausia oro linijų bendrove Europoje

Sparčiausiai auganti Europos oro linijų bendrovė „Wizz Air” yra tvariausia savo sektoriaus...

Naujas puslapis lošimų rinkoje – įsteigta Atsakingo lošimų verslo asociacija

Pokyčiai Lietuvos lošimų verslo rinkoje – praėjusių metų pabaigoje įsteigta nauja...

Naujas žingsnis link tvarumo – „Philips monitors” vieni pirmųjų gavo TCO 9.0 sertifikatus

MMD, pirmaujanti moitorių specialistė ir „Philips monitors“ prekės ženklo licencijų...

Gelbėdami dėl nestabilaus grunto sėdančius pastatus sudomino europiečius

Lietuviško kapitalo įmonė „ Geolift Baltic “ 2021-uosius užbaigė svariu įvertinimu –...

„Bitė Lietuva“ kompensuos svarbiausias ryšio paslaugas iš ir į Kazachstaną

Kazachstane šiuo metu vykstant neramumams, šalyje ribojamas interneto ryšys. Ryšio sutrikimais...

Top naujienos

Laidoje išgirdusi, kas šnekama apie Nausėdą, žiūrovė apstulbo: pati ten buvau ir tai – melas LRT pripažino suklydę (137)

Po sausio 13-osios minėjimo pasigirdo kalbos apie jame dalyvavusių žmonių etiketą. Kai kurie vėl...

Nauja tvarka gyventojus gena į vaistines: vienos rūšies prekė – ypač paklausi

Sveikatos apsaugos ministerijai (SAM) paskelbus, kad nuo šio pirmadienio, sausio 17 dienos,...

Didelė avarija A1 kelyje: pranešama apie apsunkintą eismą, susidarė didelės spūstys (1)

Pirmadienį A1 kelyje įvyko didelė avarija . Policija praneša apie apsunkintą eismą.

Pandemijos lūžio galime sulaukti jau šiais metais: nauja problema – nežinomos pasekmės persirgusiems kovidu dar gali laukti blogiausias scenarijus (76)

Siekiant apsaugoti svarbiausias valstybei funkcijas atliekančius sektorius, Lietuvoje nuo pirmadienio...

Vėjas siaubia Lietuvą: laužo medžius, kelia biotualetus ir stendus, 20 tūkst. vartotojų – be elektros (3)

Stiprus vėjas pirmadienį laužė medžius, vartė biotualetus ir be elektros paliko apie 20 tūkst....

D+Eugenija Grižibauskienė

Verslininkė Matulevičienė – apie dovanų prenumeratą, ten slypinčias žinutes ir tūkstantinius užsakymus

Šventės praėjo, darbai nesibaigia – taip būtų galima pasakyti apie „ Skani tradicija “...

Į prezidentą atviru laišku kreipėsi Drobiazko ir Vanagas: jie pataikė visus tritaškius, įmetė visas baudas ir nepaslydo (11)

Legendinė šokių ant ledo pora Margarita Drobiazko ir Povilas Vanagas atviru laišku kreipiasi...

Latvijoje siaučiant galingai stichijai, neramu ir Lietuvoje: sulauksime dar vienos pavojingo vėjo bangos (16)

Pranešama, kad šiandien daugumoje Latvijos dalių vidutinio stiprumo ar stipraus vėjo gūsiai...

D+Pranas Šarpnickis

Ištaškyti į šipulius visą mauzoliejų – taip rimtai nusiteikęs lietuvis 1967-aisiais kėsinosi į Leniną

Pirmasis pasikėsinimas į Leniną įvyko 1918 m. – į jį šovė ir vos ne mirtinai sužeidė...