„Sunkiausiu periodu didžiausius energijos kiekius sunaudojančioms pramonės įmonėms rekomenduojame pradėti nuo įrenginių ir sistemų darbo detalios analizės. Elektros ir gamtinių dujų energijos vartojimo duomenų stebėsena padės suprasti tikrąją situaciją ir aptikti atvejus, kai energija yra švaistoma ar naudojama nepagrįstai.

Gamybos įmonės itin jautriai reaguoja į energetikos kainų svyravimus, todėl joms svarbu priimti savalaikius sprendimus, leidžiančius sutaupytą energiją dėl efektyvesnio vartojimo arba veiklos korekcijų, prisitaikant prie energijos kainos, atspindėti gamybos kaštuose“, – sako „Ignitis grupė“ energetinio efektyvumo programos vadovė Asta Vaitulevičė.

Pasak Lietuvos inžinerijos ir technologijų pramonės asociacijos (LINPRA) vadovo Dariaus Lasionio, prieš keletą metų, kai elektros kaina dar buvo žema, įmonės neskyrė daug dėmesio energetiniam efektyvumui. Tik prasidėjus karui ir Rusijos išprovokuotai energetinei krizei, įmonės pradėjo labiau domėtis, kaip mažinti energijos vartojimą. Tos, kurios turi pasirinkusios kintamus elektros energijos planus pradėjo sekti ir stebėti kainų pokyčius ir tokiu būdu planuoti savo darbus, įrengimų apkrovimą.

„Piko valandomis įmonės siekia, kad tuo metu įrengimai nedirbtų. Išmanių sprendimų diegimas ir atsinaujinimas pramonės įmonėse aktyviai vyksta pastarąjį dešimtmetį siekiant konkurencingumo, tačiau dabar šį atsinaujinimą skatina ir siekis veikti energetiškai efektyviau. Gamybos įmonės diegia naujus, našius, energetiškai efektyvius technologinius įrengimus. Be abejo, biuruose ir gamybinėse patalpose instaliuojamos energiją taupančios išmanios apšvietimo ir šildymo sistemos“, – sako D. Lasionis.

Asociatyvi nuotr.

LINPRA vadovas atkreipia dėmesį, kad pramonės rinkoje vis aiškiau matomas supratimas, kad reikia keistis ir pradėti taupyti elektrai ar dujoms skirtus kaštus. Tačiau dar nėra sukaupta pakankamai gerosios praktikos, iš kurios būtų galima pasimokyti. Be to, energetinį efektyvumą galinčioms užtikrinti inovacijoms reikalingos investicijos.

„Vienas iš iššūkių – finansavimas. Reikalingi finansavimo mechanizmai, kurie leistų įmonėms intensyviau investuoti į technologinę transformaciją, pakeisti senus įrengimus naujais“, – teigia asociacijos vadovas.

Pasak A. Vaitulevičės, pramonės įmonėse galima šiuo metu išskirti du pagrindinius iššūkius: lėšų skyrimą investuojant į energetinio efektyvumo priemones ir darbuotojų įsitraukimą. Dažnai energetinio efektyvumo sprendimai yra tik papildoma veikla, todėl tvirtinant investicijas susiduriama su ne iki galo tinkančiu kaštų-naudos analizės metodu, kuris naudojamas įvertinti sprendimų atsipirkimą, ir atsakingo žmogaus – komandos iššūkiu, kas imsis šią papildomą veiklą vykdyti prie dabartinio krūvio.

„Siekiant visgi išjudinti efektyvaus energijos vartojimo laivą, rekomenduoju tarp įmonės pagrindinių metinių tikslų iškelti nuosaikų, pvz. 3 proc. energijos taupymo tikslą. Jis gali būti pasiekiamas pradėjus analizuoti energijos suvartojimo duomenis – pradėkite vertinti, pavyzdžiui, vidutinį elektros energijos suvartojimą per dieną, valandą, kiek produkcijos per dieną, valandą pagaminote ir išveskite energijos intensyvumo rodiklį. Lygindami dienos, savaitės ir mėnesio tendencijas, pradėsite kelti klausimus ir atrasti tas vietas, kurias be investicijų galite pakoreguoti. Visada siūlome apie energetinį efektyvumą kalbėtis tarpusavyje su kolegomis bei išgirsti kitų įmonių sėkmės istorijas. Bendradarbiaujant lengviau pasiekti rezultatų“, – pataria „Ignitis grupė“ energetinio efektyvumo programos vadovė.

Lietuvai Europos Sąjungos mastu, pavyzdžiui, lyginant su Švedija, energijos vartojimo efektyvumo srityje yra kur pasitempti. Tai yra ne tik verslo išgyvenimo klausimas, bet ir tolesnio konkurencingumo užtikrinimo sąlyga, siekiant didėjančių Europos žaliojo kurso tikslų.

2020 m. gruodžio mėn. „Ignitis grupė“ ir jos dukterinė bendrovė „Ignitis“ su Energetikos ministerija pasirašė energijos vartotojų švietimo ir konsultavimo susitarimą. Juo „Ignitis“ įsipareigoja šviesti ir konsultuoti vartotojus energijos vartojimo efektyvumo didinimo klausimais taip padedant vartotojams mažinti energijos vartojimo kaštus bei didinti energijos vartojimo efektyvumą.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės