„Stora Enso“ gamybos padalinyje Ostrolenkoje (Lenkija) įrengtoje moderniausioje linijoje, kurios metinis pajėgumas - 50 000 tonų, perdirbamos tik gėrimų kartoninės dėžutės, atskiriant pluoštus nuo polimerų ir aliuminio. Vėliau pluoštai perdirbami į popierines dėžutes, taip veiksmingai prisidedant prie medžiagų žiediškumo, nes iš panaudotų popierinių pakuočių gaminamos naujos popierinės pakuotės. Prie naujos popieriaus perdirbimo linijos prisidėjo ir Čekijos įmonė „Plastigram Industries“, kuri kartu su „Tetra Pak“ kuria sprendimą, kuris leistų pramoniniu būdu perdirbti poliAl** į naujus gaminius.

„Ne vieną dešimtmetį stengiamės didinti gėrimų kartoninių pakuočių perdirbimo pajėgumus, kartu su perdirbėjais, technologijų tiekėjais ir tiekėjais investuodami į naują įrangą ir įrenginius“, – sako Larsas Holmkvistas, „Tetra Pak“ tvarumo ir komunikacijos generalinis direktorius. „2022 metais „Tetra Pak“ indėlis į pakuočių surinkimo ir perdirbimo projektus visame pasaulyje siekė beveik 30 mln. eurų*, o per ateinančius metus keliami dar didesni tikslai ir kasmet planuojama investuoti iki 40 mln. eurų. Esame Gėrimų kartoninių pakuočių ir aplinkosaugos aljanso (ACE) nariai ir aktyviai remiame pramonės siekį iki 2030 m. ES padidinti gėrimų kartoninių pakuočių surinkimo perdirbimui lygį iki 90 %, o perdirbimo lygį – iki 70 %. Labai džiaugiuosi, kad mūsų bendradarbiavimas su „Stora Enso“ virto vienu didžiausių gėrimų kartoninių pakuočių perdirbimo sprendimu Europoje, kuris bus naudingas dideliam regionui. Tai puikus pavyzdys, kaip sisteminės ir kolektyvinės pastangos gali padėti išlaikyti kokybiškas atsinaujinančias medžiagas, tokias kaip, pavyzdžiui, popieriaus pluoštą,“ – pažymi L. Holmkvistas.

„Labai džiaugiamės glaudaus bendradarbiavimo su „Tetra Pak“ rezultatais. „Tetra Pak“ kaip ir „Stora Enso“ pagrindinis tikslas – kurti tvarius sprendimus. Nauja, moderni perdirbimo linija ženkliai padidins Europos perdirbimo pajėgumus. Tai didelis žingsnis į priekį vartotojų pakuočių antrinio panaudojimo srityje. Perdirbimo linija ne tik padidins esamą mūsų gamyklos Lenkijoje apimtį, bet ir reikšmingai prisidės siekiant ES Pakuočių ir pakuočių atliekų reglamente numatytų atliekų mažinimo tikslų“, – sako Hannu Kasurinenas , „Stora Enso“ Pakavimo medžiagų skyriaus vykdantysis viceprezidentas.


Naujoji linija padės padidinti gėrimų kartoninių pakuočių perdirbimo apimtis visoje Vidurio ir Rytų Europoje. Šis žingsnis atspindi gėrimų kartoninių pakuočių pramonės pasiryžimą remti ES pakuočių ir pakuočių atliekų reglamente (PPWR) numatytus žiedinio perdirbimo tikslus ir atskleidžiantis, koks svarbus perdirbimo vaidmuo maisto pakuočių sektoriui įgyvendinant žaliąjį kursą. Į gėrimų kartoninės pakuotės perdirbimo pajėgumus ES pramonė jau investavo apie 200 mln. eurų, o iki 2027 m. planuojama investuoti dar 120 mln. eurų***.

„Ieškome galimybių visoje perdirbimo vertės grandinėje, kaip galėtume pagerinti kartoninių pakuočių perdirbimą Latvijoje, Estijoje ir Lietuvoje, todėl džiaugiamės padidėjusiais Ostrolenkos gamyklos pajėgumais, kurie leis veiksmingai perdirbti visus pakuočių komponentus, įskaitant polimerus ir aliuminį“, - sako Aleksas Hendriksenas, „Tetra Pak“ generalinis direktorius Šiaurės Europai.

*Kartoninių pakuočių nepluoštinė sudedamoji dalis vadinama polyAl, kuri žymi poliolefino ir aliuminio sluoksnius, naudojamus kaip barjerą nuo deguonies ir drėgmės, kad būtų apsaugotas aseptinėse kartoninėse pakuotėse esantis maisto turinys.

**Ir OPEX, ir CAPEX investicijos

***https://www.beveragecarton.eu/wp-content/uploads/2022/03/ACE-Impact-assessment-study-of-an-EU-wide-collection-for-recycling-target-of-beverage -dėžutės-Roland-Berger.pdf​

Pažymėti
Dalintis
Nuomonės