Unikalus produktas pasaulinėje rinkoje
Pasaulinė klimato kaita verčia ieškoti naujų ir inovatyvių būdu kaip atliekas butu galima paversti ištekliais, o iš perdirbtų medžiagų gaminti naudingus produktus, taip uždarant žiedinės ekonomikos ratą. Projektą vykdžiusios įmonės „Avago“ atstovai pastebi, kad tankėjant miestų apgyvendinimui, kyla poreikis spręsti didėjantį efektyvaus garso izoliavimo poreikį. Projekto metu sukurtos akustinės garso izoliavimo plokštės pasižymi itin aukštos kokybės garso izoliacija, tad yra paklausus ir didelį komercinį potencialą turintis produktas pasaulinėje statybų ir garso izoliavimo produktų rinkoje.
Projekto partneriu tapusios įmonės „Provectus Redivivus“ vadovas Artūras Jukna priduria, kad kuriant šias plokštes, siekta ne tik efektyvumo, bet ir aplinkos tausojimo. Todėl naudotos perdirbtos medžiagos, bendradarbiauta su mokslinėmis institucijomis, tokiomis kaip Vilniaus technikos universitetas bei Fizikos ir technologijų mokslo centras.
Pagal „Norway Grants“ programą įgyvendintas projektas padėjo įmonėms sukurti analogų neturinčią garso izoliacinę plokštę, skirtą gyvenamųjų namų, komercinių, gamybinių ar specialios paskirties patalpų konstrukciniams sprendimams.
„Gauta parama leido mums įgyvendinti užsibrėžtą tikslą – sukurti efektyvų garso izoliacijos sprendimą. Šių plokščių funkcionalumas buvo patvirtintas atlikus mokslinius tyrimus, o dėl savo sudėties jos nepalieka CO2 pėdsako“, – teigia A. Jukna ir priduria, kad gautas finansavimas leido ne tik pristatyti unikalų produktą, bet ir įdiegti modernią gamybos įrangą.
Pagrindiniai prioritetai – tvarumas ir ekologija
Vienas svarbiausių šios inovacijos aspektų – tvarumas. Akustinės plokštės gamybai naudojamos antrinės žaliavos, kurios kitu atveju galėtų tapti prie aplinkos taršos prisidedančiomis atliekomis. Tokiu būdu ne tik sprendžiamas triukšmo suvaldymo klausimas, bet ir prisidedama prie žiedinės ekonomikos plėtros.
„Triukšmo tarša yra viena opiausių šiuolaikinių miestų problemų. Mes siūlome sprendimą, kuris ne tik efektyviai slopina garsą, bet ir yra draugiškas gamtai. Tai leidžia mums prisidėti prie ekologiškesnės ateities kūrimo“, – džiaugiasi A. Jukna.
Sėkmingai įgyvendintas projektas bendrovei „Avago“ atvėrė plačias galimybes plėsti tvarių produktų asortimentą. Į rinką jau pristatyti nauji sprendimai su gipsu bei kanapių pluoštu.
„Matome, kad akustinės ir garso izoliacinės medžiagos iš perdirbtų atliekų turi didžiulį potencialą. Todėl toliau investuosime į tyrimus bei plėtrą, siekdami kurti dar efektyvesnius ir universalesnius sprendimus“, – pasakoja įmonės vadovas.
„Norway Grants“ indėlis į tvarių inovacijų vystymą
Inovacijų agentūros atstovė, „Norway Grant“ programos vadovė Monika Kemežytė-Vaitiekūnienė pabrėžia, kad naujos kartos akustinė plokštė yra puikus žaliųjų industrijų pavyzdys.
„Projekto tikslas buvo ne tik sukurti naują produktą, bet ir prisidėti prie aplinkos apsaugos. Garso izoliacinių plokščių gamyba iš perdirbtų medžiagų yra reikšmingas žingsnis link tvarios pramonės. Naujoji akustinė plokštė jau sėkmingai parduodama ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje. Tai rodo didelę paklausą ir poreikį inovatyviems bei ekologiškiems sprendimams visame pasaulyje“, – sako Inovacijų agentūros atstovė.
A. Juknos teigimu, tvarios inovacijos tampa neatsiejama pramonės dalimi, o „Provectus Redivivus“ drauge su partneriais demonstruoja, kaip galima suderinti technologinę pažangą su aplinkosauga.
„Džiaugiamės, kad Lietuva gali pasiūlyti produktą, kuris ne tik inovatyvus, bet ir tvarus. Ši sėkmė skatina mus toliau dirbti šioje srityje ir plėsti savo veiklą tarptautiniu mastu“, – teigia A. Jukna.