Nuo pat „NEO GROUP“ veiklos pradžios produkto gamybai buvo naudojamos vien tik iškastinės žaliavos. Vis dėlto stebėdama tendencijas rinkoje bei ruošdamasi 2025 m. įsigaliosiančiai ES direktyvai, kompanija dar 2019-aisiais pradėjo eksperimentinius tyrimus laboratorijoje grąžinant antrinį – perdirbtą PET (rPET) – į gamybos procesą. Po metus trukusių bandymų, pernai vienoje gamybinėje linijoje buvo sėkmingai pagamintas pirminei žaliavai kokybiniais parametrais nenusileidžiantis 15% rPET turintis produktas, o šiemet – jau ir 25% rPET turinčios granulės.

„NEO GROUP“ vadovas Ruslanas Radajevas komentuoja, kad šis pasiekimas bendrovei svarbus dėl keleto priežasčių: kompanija prisideda prie tvarumo ir aplinkosaugos tikslų, suteikia savo klientams galimybę iš anksto pasiruošti ateities reikalavimams, leidžia klientams naudoti tvaresnę žaliavą nekeičiant esamos įrangos, o rPET naudojimo gamyboje technologija buvo ne nupirkta, o 100% sukurta Klaipėdos inžinierių, technologų ir mokslininkų. Todėl „NEO GROUP“ ne pirko teises į patentą, o šiuo metu pati ES patentuoja savo sukurto proceso technologiją.

Ruslanas Radajevas

„Dar 2011 m. įdiegėme technologiją, leidžiančią PET gamybos metu susidarančius šalutinius produktus perdirbti į statybų pramonėje plačiai naudojamus poliolius. Ši patirtis ir ekspertinės žinios mums pravertė pastaruosius keletą metų vystant rPET grąžinimo į gamybos procesą projektą: mūsų technologai pritaikė rinkoje unikalų rPET ištirpinimo, išvalymo ir grąžinimo į gamybos linijas būdą. Planuojame, kad jau gegužę pradėsime komercinį mūsų naujojo „NEOPET CYCLE“ pavadinto produkto tiekimą,– kalba R. Radajevas.

Pasak jo, kitų dviejų gamybos linijų įdarbinimas gaminant 25-30% rPET turinčias granules planuojamas 2023-2025, priklausomai nuo antrinės žaliavos prieinamumo bei klientų paklausos augimo greičio: didieji Europos gėrimų gamintojai 2025 m. įsigaliosiančiai ES direktyvai ruošiasi jau dabar, tačiau dalis gamintojų svarstymus pradės tik 2023 ar net 2024 m.

„Informacija dėl naująjį produktą testuojančių mūsų klientų yra konfidenciali, bet galime pasidžiaugti, kad pirmieji komercinę gamybą su mūsų žaliava pradės mūsų grupės narė, PET ruošinių gamintoja UAB „RETAL Lithuania“. Todėl galime didžiuotis, kad Lietuvoje sukurtos ir pagamintos išskirtinės PET granulės bus panaudotos Lietuvoje veikiančios įmonės PET ruošinių gamyboje ir tik tuomet pateks į kitas rinkas“, – sako NEO GROUP vadovas.

R. Radajevo teigimu, dabartinė kompanijos technologija su papildomomis investicijomis į įrangą gali leisti pasiekti iki 50% antrinės žaliavos dalį – šią kryptį „NEO GROUP“ komanda ir toliau plėtoja, juo labiau, kad nuo 2030 m. ES reikalaus 30% rPET dalies. Vis dėlto, „NEO GROUP“ vertinimu, ES rinkoje išlieka antrinės žaliavos trūkumo iššūkis, dėl ko žemyne būtina toliau stiprinti panaudotos taros surinkimo ekosistemą bei vartotojų edukaciją.

„NEO GROUP“ pasiekimą sveikina Aplinkos ministras Simonas Gentvilas. Pasak jo, tai yra puikus lietuviškos pramonės pavyzdys, kai imamasi realios žaliojo kurso lyderystės bei sukuriamos antrinės žaliavos panaudojimo inovacijos gerokai anksčiau nei reikalauja ES.

„Gerai veikianti Lietuvos užstato depozito sistema leidžia švarią antrinę žaliavą grąžinti antram gyvenimui, ir tik turint pakankamus kiekius gerai išrūšiuotų atliekų, mes galime tikėtis pramonės investicijų į tokius drąsius ir ankstyvus sprendimus. Sugrąžindama žaliavą į gamybą „NEO GROUP“ įgis išskirtinį konkurencinį pranašumą rinkoje. Apskritai Aplinkos ministerija šiemet planuoja reikšmingus pokyčius organizuojant antrinių žaliavų ir pakuočių sistemą, ir prie ateinančių pokyčių galės prisidėti kiekvienas“, – tvirtina S. Gentvilas.

O Klaipėdos universiteto rektoriaus Artūro Razbadausko teigimu, „NEO GROUP“ pasiekimas siunčia stiprų signalą miesto akademinei bendruomenei dėl žaliosios ekonomikos krypties plėtros praktinių galimybių. Pasak jo, „NEO GROUP“ įrodė, kad inovacijos ir tyrimai tvariųjų technologijų, medžiagų perdirbimo, organinės chemijos ir susijusiose srityse turi milžinišką komercinį potencialą, gali spręsti globalias problemas bei garsinti Lietuvos kaip šios srities lyderės vardą.

„Džiugu, kad ši prasminga inovacija gimė Klaipėdoje, o „NEO GROUP“ ne perka svetimus patentus ir išradimus, o patentuoja Lietuvos protų vaisius. Taip pat, „NEO GROUP“ pasiekimas vystomas prioritetinėje ir ES palaikomoje žiedinės ekonomikos srityje. Tai – impulsas toliau stiprinti akademinę bendruomenę šioje srityje bei įvairias partnerystes su verslumu“, – sako prof. dr. A. Razbadauskas.

„NEO GROUP“ priklauso tarptautinei grupei „RETAL Industries“, veikiančioje 10-yje šalių ir valdančioje 17 gamyklų. „RETAL Industries Ltd.“ Lietuvoje taip pat valdo PET ruošinių gamintoją UAB „RETAL Lithuania“ ir kamštelių bei maistinės plėvelės gamintoją UAB „RETAL Baltic Films“. „RETAL“ grupės prezidentas ir pagrindinis akcininkas yra Kipro pilietis Anatolijus Martynovas.